U komunističkoj Jugoslaviji “RIZ” je bila skraćenica od Radio Industrije Zagreb, preduzeća osnovanog u godini Rezolucije Informbiroa 1948. koje je prvo pravilo radio-odašiljače, a potom radio-prijemnike, televizore i gramofone. Prvi TV prijemnik RIZ-a bio je napravljen po licenci holandskog “Philipsa”. Iste firme čiji su eksperimentalni program tadašnjeg čuda tehnike – televizije – na beogradskom Sajmu (danas prostor takozvanog Starog sajmišta) gledali puni optimizma Beograđani i tadašnji predsednik vlade Milan Stojadinović u predvečerje Drugog svetskog rata.
Preporučujemo

2023. Reč godine: Kako je nastalo "duhoklonuće"
Priča o takmičenju za najbolju novu srpsku reč, upotrebi jezika i našim izborima

2023. u ekonomiji: Recesija, bankroti i poneki uspeh
Deset ekonomskih događaja koji su obeležili godinu

Najbolje serije 2023: Gde je ideologija jedini sadržaj, tamo ostaje praznina
HBO više nije suvereni vladar. Do skoro je bilo nezamislivo da se na nekoj top ten listi nađe samo jedna njihova serija
Oksfordski rečnik proglasio je “riz” (rizz) za reč godine, naglašavajući popularnost tog termina koji koristi generacija Z (zed) da opiše nečiju sposobnost da privuče ili zavede drugu osobu. To me je nostalgično asociralo na zagrebački “RIZ”. Pretpostavlja se da ovaj “riz” (rizz) potiče od reči harizma.
Aktuelne su i prethodne oksfordske reči godine. Za 2022. to je bila “goblin režim” (goblin mode), žargonski izraz za bezobzirno, samodovoljno, lenjo, aljkavo ili pohlepno ponašanje. Koje je takvo i u medijskoj sferi; kad mediji bezobzirno i perfidno stimulišu takvo ponašanje i kad ga konzumenti samodovoljno, lenjo i aljkavo prihvataju zdravo za gotovo otupljujući do nebitnosti potencijale svog skepticizma, kritičnog i apstraktnog mišljenja, građanske svesti i spremnosti na pobunu protiv manipulacije.
Aktuelna je i danas odluka lingvista Oksfordskog rečnika koji su 2016. izabrali za reč godine “postistinu” (post-truth). Ona održava stanje percepcije u kojem su činjenice manje važne od emocija, i vezuje se primarno za uspehe Bregzita i Donalda Trampa. Iako u bilansima ne mora da znači da su Bregzit i Tramp bili samo emotivni fatalni izbori. Bez činjenične i racionalne osnove.
Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno tokom uskršnjih i prvomajskih praznika.
Već imate nalog? Ulogujte se