Oblakoderi (skyscrapers) jedna su od prvih asocijacija na Njujork i svakako spadaju u najupečatljivije simbole Amerike. Ove monumentalne građevine su ne samo arhitektonska čuda već i svedočanstva o ekonomskoj, tehnološkoj i kulturnoj moći Njujorka i Amerike. Zgrade poput Empajer stejt bildinga (Empire State Building), Krajslera (Chrysler Building), Fletajrona (Flatiron) ili novog oblakodera (One World Trade Center) nastalog na mestu nekadašnjeg Svetskog trgovinskog centra (World Trade Center), dominiraju horizontom, stvarajući impresivan prizor koji nam je trajno urezan u pamćenje, sve i da nikad nismo kročili u Njujork. I scene s oblakoderima u filmovima poput King-Konga, Supermena, Spajdermena, Besanih u Sijetlu, Dana nezavisnosti, ili u serijama poput Seks i grad, Prijatelji ili Porodice Soprano, dodatno su učvrstile sliku njujorškog skylinea kao simbola američkog sna i uspeha.
U literaturi o oblakoderima često je citirana rečenica koju je upotrebio vodeći američki istoričar arhitekture Spiro Kostof: „Visina ima moć.“
Dizanje građevina uvis oduvek je bilo pokazatelj moći – od piramida u Egiptu, preko katedrala, sve do industrijske revolucije i ekonomskog uspona biznismena, koji počinju da dižu visoke zgrade da bi pokazali sopstvenu moć i bogatstvo. Na kraju 19. i početkom 20. veka, visoke građevine bile su i pokazatelj tehnološkog napretka. Tako je Ajfelov toranj, podignut za Svetsku izložbu u Parizu 1889, bio pokazatelj novih tehnologija i progresa, te je ova tada najviša građevina na svetu zadržala taj primat sve do podizanja Krajsler zgrade 1930, da bi već 1931. bila izgrađena nova najviša zgrada na svetu – Empajer stejt bilding.
Zahvaljujući novim tehnologijama, oblakoderi su postali simboli uspona gradova i država, ali i simboli moći.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se