Nikad bolje

Razlika između Hrvata i Srba je nedostatak svake mjere

Dok su domoljubni Hrvati slavili rukometno srebro i pjevali s Thompsonom pjesmu "Geni kameni", slaveći one kojima je loša bila četres' peta, u Novom Sadu umirao je Teofil Pančić

/ Marko Lukunic / Xinhua News / Profimedia
feb 14 2025, 04:55

Podeli

Miljenko Jergović i Svetislav Basara, dvojica verovatno najpopularnijih pisaca s ovih prostora, redovno će se dopisivati svake nedelje u rubrici “Nikad bolje”. Basara i Jergović nekoliko godina unatrag redovno su razmenjivali pisma i utiske o svemu što se događa u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, ali i u svetu… Sada nastavljaju da se obraćaju jedan drugom o onome što čitaju, gledaju, prepoznaju..

***

7. februara

Mislim da su ljudi u našim krajevima, dragi Basara, trajno nespremni prihvatiti bilo kakve civilizacijski normalne društvene modele i ceremonijale. I da je sve vrijeme upravo o tome riječ. Nedavno je tako održavano Svjetsko prvenstvo u rukometu. Domaćini su bili Norveška, Danska i Hrvatska.

Kako je rukomet mali sport, u stalnoj regresiji i propadanju, bez velikih marketinških potencijala i bez ikakve tradicije izvan Europe, sport koji ne postoji u Sjedinjenim Američkim Državama, pa za njega kapitalističke korporacije nemaju nikakvog interesa, sport odavno nestale komunističke istočne Europe, nekada pritom još i ženski sport, nitko ozbiljan nije zainteresiran za organizaciju svjetskih i europskih prvenstava.

Godine 2018, kada se birao domaćin za 2025, osim ovog pomalo grotesknog spoja dviju moćnih i bogatih nordijskih zemalja i jedne siromašne i civilizacijski zaostane zemlje s jugoistoka Europe, za organizaciju Svjetskog prvenstva bile su još dvije pojedinačne kandidature. Prijavila se Madžarska. I prijavila se Srbija. Kako je od Orbanove Madžarske Zapad sklanjao oči kao od svojevrsnog europskog i parlamentarno-demokratskog degenerika, u velikoj mjeri stvorenog briselskim novcima i licemjerjem, nije dolazilo u obzir da se Svjetsko prvenstvo u rukometu povjeri Madžarskoj.

Srbija može biti nije prošla zato što su mislili da je takva organizacija za Srbiju preskupa, jer bi trebala izgraditi još barem tri nove arene, a možda im je bila neprihvatljiva i zato što je te 2018. nekome mogla djelovati kao čedo budimpeštanskog degenerika.

Pročitali ste poslednji besplatni tekst.

Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price