Skoro od samog nastanka filma i prvog kaubojca “Velika pljačka voza” (The Great Train Robbery, 1903) Edvina S. Portera, vestern kao filmski žanr doživeo je odličan prijem kod široke publike. Njegova popularnost trajala je većim delom XX veka, a naročito 50-ih i 60-ih godina, kada su u okviru ovog žanra stvorena klasična dela sedme umetnosti. Vestern je bio jedna od mnogobrojnih varijanti pustolovnog filma.
Taj žanr je film u pravom smislu reči zato što film po definiciji znači pokret (moving pictures). Osnovni atrubuti vesterna su jurnjave na konjima i okršaji violentnih ljudi. Nepregledne prerije, Poni ekspres, transkontinentalna železnica, telegraf, bitke sa Indijancima i belim odmetnicima, pijančenja u salunima, mahnite trke za zlatom, neizostavni “boot hill” – sve su to modeli ili klišei po kojima su snimljeni filmovi ovog popularnog žanra.
Ovde su pomenuti samo formalni atributi koji predstavljaju simbole i znake sadržaja ove vrste filmova. Suštinska priča u vesternu zasnovana je na mitu. Mnogo toga je izmišljeno i ne odgovara istorijskoj istini.
U čisto kvantitativnom smislu vesterni koji se izrazito staraju o istorijskoj vernosti predstavljaju manjinu. To su u prvom redu dela imaginacije, koja čini esenciju svih umetničkih tvorevina. Neistinost, netačnost i neverodostojnost su neophodni sastojci koji leže u prirodi svake umetnosti, posebno ove koju nazivamo sedmom. To naročito važi kada govorimo o filmovima koji se odnose na teme Divljeg zapada.
Ipak, bilo bi pogrešno u potpunosti ignorisati istorijsku osnovanost vesterna. Odnosi istorijske stvarnosti i vesterna nisu neposredni i direktni nego dijalektički i metaforični – ističe filmski kritičar Andre Bazen i dodaje: “Tom Miks je suprotnost Abrahamu Linkolnu, ali mu on na svoj način ovekovečava kult i uspomenu”.
Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se