Kneecap je juče nastupio na festivalu Glastonbury, a BBC je odlučio ukinuti izravni prijenos tog nastupa. Ovo je tekst o njima
***
Grupa ljudi stoji nasmiješena pred muralom na kojem je stiliziran Molotovljev koktel; boca zelene boje ujedinjuje boje palestinske i irske zastave, a umjesto etikete stoji obris mrkog lica u balaklavi.
Zid se nalazi u izbjegličkom kampu Aida, koji je oformljen između Bethelhema, Beit Jale i Jeruzalema još davne 1950. godine, dakle puno prije 7. listopada 2023. i svega što je u tom dijelu svijeta uslijedilo nakon.
A na muralu, uz navedenu ikonografiju, stoji natpis Kneecap – posveta palestinskog naroda rap istoimenoj grupi iz zapadnog Belfasta. Jasno, taj dio se službeno vodi pod Sjevernu Irsku, ali će vam trojac koji grupu čini uvijek jasno i nimalo suptilno reći da su oni samo sa „sjevera Irske“.
Pitanje javne podrške palestinskom pitanju u zapadnom je svijetu od događaja 7. listopada više postao kao ultimativni izazov PR službama i agentima, spretna kalkulacija između potrebe za ljudskošću u sklopu javnog imidža ali i rukovanja riječima i mislima.
Pogotovo kao što su „masovno istrebljenje“, „ratni zločin“, i na kraju ta grozna riječ na g, mnogima toliko neizgovoriva čak i nakon što su međunarodne institucije odlučile da eto, barem deklarativno, mogu cijelu priču nakon dvije godine ipak svesti pod genocid. U tom svemu kultura, grana koja – kao i cijeli svijet – ogromnom većinom funkcionira prekarno, ali opet nekako i ona bogata manjina po određenom pitanju biva tretirana kao i siromašna većina, iako je razlika u onome što mogu izgubiti nemjerljiva.
Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate
Već imate nalog? Ulogujte se