Društvo

Zašto je važno da nastavimo zajedno slaviti Uskrs/Vaskrs

Carigradski patrijarh Bartolomej I. izrazio je molitvu da zajednička proslava Uskrsa godine "ne bude samo slučajna pojava. Papa Franjo je još 2015. izrazio nadu u zajednički datum i rekao da se dvije Crkve "moraju dogovoriti"

Papa Franjo i patrijarh Bartolomej I / Heidi Levine / Sipa Press / Profimedia
apr 20 2025, 05:00

Podeli

Datum Uskrsa već je neko vrijeme točka spora u ekumenskom dijalogu između Istočne i Zapadne Crkve. Povremeno Uskrs pada na isti datum, a to je slučaj ovoga Uskrsa/Vaskrsa, kada ga svi kršćani zajedno slave, a onda će kršćanski svijet obilježiti 1700. obljetnicu Prvog ekumenskog sabora održanog u Niceji 325. godine. Mnogi se pitaju je li ovo prilika za nastavak jedinstvenog slavlja Uskrsa/Vaskrsa?

Čelnik grčkih pravoslavnih kršćana u Novoj Engleskoj rekao je lani u ovo doba da je “došlo vrijeme da cijelo kršćanstvo slavi Uskrs na isti dan”. Pozdravljajući kardinala Seana O’Malleya, rimokatoličkog nadbiskupa Bostona na pravoslavnom uskršnjem slavlju 4. maja 2024., metropolit Metod iz grčke pravoslavne metropolije Bostona rekao je kako se nada da će čelnici ovih dviju Crkava doći do rješenja kako više ne bi bilo odvojene proslave Uskrsnuća.

“Kao što ste rekli na krizmenoj misi, tijekom iduće godine, (ekumenski) patrijarh Bartolomej i papa, nadamo se, će sjesti za stol na 1700. obljetnici prve ekumenske sinode (Nicejskog sabora) i dogovoriti se o tome na koji dan točno treba slaviti Uskrs”, rekao je Metod na Božanskoj liturgiji za Uskrs u katedrali St. George u Springfieldu.

Pročitali ste poslednji besplatni tekst.

Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price