Biznis Društvo

Kako se manipuliše kupovnom moći i nejednakošću

Rastuće nejednakosti i akumuliranje bogatstva u rukama manjine se, osim kroz izostanak progresivnog oporezivanja i poreske evazije, mogu delom objasniti i bujajućom korupcijom

Foto Jerome Cid / Stock Budget / Profimedia
okt 02 2023, 05:00

Podeli

Težim istini, istina nije nikada nikoga povredila. Ono što nas povređuje je istrajavanje u samoobmani i neznanju.
Marko Aurelije

Siromaštvo je jedna od najizraženijih devijacija savremenog društva. U krajnjoj instanci, veliko i zastupljeno siromaštvo je pokazatelj izraženih nejednakosti u raspodeli dohotka i bogatstva. U tekstu Srbija i pošast siromaštva videli smo da Srbija spada među najsiromašnije zemlje u Evropi i da prednjači u siromaštvu u odnosu na uporedive bivše tranzicione zemlje koje su danas članice EU. Samim tim, sva je prilika da Srbija spada u zemlje sa najvećim nejednakostima u raspodeli kako u Evropi, tako i među uporedivim bivšim tranzicionim zemljama.

Ekonomisti su prevashodno zainteresovani za analizu nejednakosti u raspodeli plata, dohotka i bogatstva. Plata je kompenzacija na ime rada, dok je dohodak širi koncept, i pored plate podrazumeva prihode koje generiše vlasništvo nad određenom vrstom imovine – kamata, profiti, rente, dividende i kapitalni dobici koji se realizuju kada se neka imovina proda po većoj ceni nego što je plaćena. Takođe, u dohotke spadaju i transferna plaćanja države poput penzija, socijalne pomoći, osiguranja za slučaj nezaposlenosti itd.

Poštovani, da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate ili probajte besplatno mesec dana.

Velike price