Društvo

“Ćao svima, kako ste?”

Francuzi svakog dana u proseku provode između jednog i dva sata na društvenim mrežama. Kako bi pridobili njihovu pažnju, influenseri koriste dobro uhodane i izuzetno efikasne metode. U trci za digitalnom publikom, svi žele da imitiraju influensere

Ilustracija VP/Profimedia
jun 19 2025, 05:10

Podeli

Tekst je originalno objavljen u Mond diplomatika na srpskom jeziku. Junsko izdanje pogledajte OVDE.

Piše Benoa Brevil

***

Dana 3. maja, blistavi jahta Tecnomar for Lamborghini, sa ukupnim kapacitetom od šesnaest putnika, nasukala se u blizini obala Majamija. Na njenoj palubi, trideset dve influenserke došle da se provesele pod floridskim suncem. Dok brod tone, vesele devojke u kupaćim kostimima i fluorescentnim prslucima za spasavanje nastavljaju da se snimaju telefonom, s osmehom na licu. Popodne im je propalo, ali su snimci obišli društvene mreže. Kao metafora sunovrata u kojem se jet-set influenserska scena našla poslednjih godina.

Jedan od razloga: tržište je postalo prenatrpano. Uz sve više emisija rijaliti programa, oglašivači danas imaju ogroman izbor kada žele da promovišu bikini ili kremu za sunčanje na Instagramu. „Ranije sam imala tri sponzorisane objave dnevno. Sad ih imam jednu na dva dana, i to ako imam sreće“, žali se Žulija Paredes u razgovoru s jednim jutjuberom. Ova bivša učesnica emisija kao što su Friends Trip, La villa des cœurs brisés ili Mamans et célèbres vodi Instagram nalog sa 1,1 milion pratilaca, na kom izlaže svoj život samohrane majke u Dubaiju. Između fotografija svoje dece i luksuznih izlazaka, ubacuje i komercijalne saradnje s raznim brendovima – šminka, lokalni restorani, dečji krevetac, podloge za igru, prodavnice alkohola… „Bilo je meseci kad sam zarađivala i po 35.000 do 40.000 evra, a sad ponekad jedva 5.000“, dodaje. Simptom krize: mnogi influenseri iz Dubaija nedavno su morali da se presele u Bali, gde je život jeftiniji. Drugi su se vratili nastupima po klubovima za honorar, kao u prvim godinama karijere, dok su neke influenserke čak prinuđene da prodaju erotske fotografije na platformama kao što su Mym ili OnlyFans.

Ipak, u senci najpoznatijih, tržište influenserskog marketinga i dalje cveta. U Francuskoj je ono 2024. godine vredelo gotovo 6,5 milijardi evra. Nikada do sada brendovi nisu trošili toliko da bi reklamirali svoje proizvode na društvenim mrežama, naročito u oblastima mode, kozmetike i sporta. Ali firme danas radije sarađuju s manje kontroverznim influenserima nego s rijaliti zvezdama, čiji je imidž ozbiljno narušen posle afere poznate kao „Bubin izveštaj“ iz 2022. godine (Booba je poznati francuski reper, veoma aktivan na društvenim mrežama, prim. prev). Tada je muzičar pokrenuo krstaški rat protiv onih koje je nazivao „influvare“, razotkrivajući njihove zloupotrebe i prevare: prodaju nekvalitetnih proizvoda jeftinijih na kineskim sajtovima, promociju falsifikata, sumnjive hrane, neproverenih ili opasnih kozmetičkih proizvoda, prikrivanje činjenice da su objave zapravo reklame… Ova afera dovela je do usvajanja zakona od 9. juna 2023. kojim se uređuje komercijalni uticaj i suzbijaju zloupotrebe influensera na društvenim mrežama. Zakon ih obavezuje da jasno označe sve plaćene saradnje i poklone, da prijave retuširane fotografije; zabranjuje reklamiranje određenih proizvoda, estetske hirurgije, igara na sreću, rizičnih finansijskih usluga… „Iskreno, Buba nam je ubio posao“, zaključuje Žulija Paredes.

Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate

Velike price