Ovaj tekst možete i slušati na Spotify, Apple Podcast i svim ostalim audio platformama – kao i na sajtu Velikih priča.
Tekst čita automatizovani glas, zbog čega su moguće povremene greške u izgovoru, tonu ili sentimentu. Produkcija Velike priče i Eleven Labs.
***
Bilo je to jasno i prije, a svakako je već kao proces izučavanja fenomena pokrenuto još davno i neovisno o njegovom povratku u Bijelu kuću, no nakon trijumfalne pobjede i osvajanja drugog predsjedničkog mandata, fenomen političkog pa i marketinškog uspjeha Donalda Trumpa, dobit će bezbroj novih poglavlja. Štoviše, u nekom izokrenutom smislu, ako je Kennedy bio prva istinski popkulturna zvijezda na čelu Amerike, Trump je definitivno postao druga, a nije nemoguće da ga je u vrlom novom svijetu i nadmašio.
I bez obzira na to što su nekako sve komparacije i pronalasci sličnosti stremili prema Silviju Berlusconiju, dugogodišnjem talijanskom premijeru, medijskom magnatu, tajkunu i vlasniku nogometnog kluba Milan, što ima logike, malo kome van Splita, a pogotovo izvan Hrvatske, pada na pamet Željko Kerum.
To je pak šteta, jer fenomen Željka Keruma ima puno više sličnosti s fenomenom Donalda Trumpa, od bilo koga pa i Berlusconija, pogotovo u izvornoj motivaciji oko političkog angažmana i načinima stjecanja popularnosti.
Jasno je također to, s druge strane, da je suludo uspoređivati jedan mali grad na istočnojadranskoj obali s još uvijek najmoćnijom zemljom svijeta, ali doista se ne radi o klasičnoj splitskoj grandeci i parafrazi kultnog slogana ‘Ča je pusta Amerika, kontra Splitu gradu’, gdje bi sada Amerika zamijenila London.
Naime, splitska politička scena je te 2009. godine bila puna potrošenih ljudi i stranaka. HDZ koji ni na jednim izborima, osim na onim inicijalnim, nije dobro kotirao u gradu, iako je tada imao gradonačelnika na odlasku zahvaljujući koaliciji s listom lokalnih poduzetnika, ali nije mogao računati na masovnu podršku.
SDP je također stagnirao bez ikakvog novog impulsa i ideje kamo dalje, raspala se i uvijek jaka liberalna scena kojoj je uspjeh poduzetničke liste i nezadovoljstvo građana njenim učinkom ispisao epitaf na neko vrijeme.
Na sve to nadovezao se i tradicionalni običaj Splićana da svake četiri godine mijenjaju vlast, što je značilo da se otvorio prozor širok i prazan, kao aerodromska pista. Ili da budem slikovitiji, kao obnovljena Riva, jedini projekt po kojem će poduzetnička Lista Velog mista ostati zapamćena.
Pročitali ste poslednji besplatni tekst.
Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se