Početkom ovog meseca Evropska komisija je projekat „Jadar” svrstala u 13 strateških projekata van teritorije Evropske unije. Ova odluka je još jednom uskomešala duhove u Srbiji u kojoj je otpor ovom poduhvatu sasvim izvesno većinski. Zašto i pored toga, ali i cene litijuma koja se 2023. godine strmoglavila, Evropska unija i Rio Tinto ne odustaju od ovog projekta moguće je sagledati jedino u širem, geostrateškom kontekstu.
Pre svega, litijum spada u najvažnije strateške metale zbog njegove ključne uloge u savremenim tehnologijama, odnosno energetskoj tranziciji i razvoju ekonomije budućnosti. Litijum je nezamenjiv u proizvodnji litijum-jonskih baterija koje se koriste u širokom spektru uređaja – od mobilnih telefona i laptopova do električnih vozila i sistema za skladištenje struje iz obnovljivih izvora energije, poput sunca i vetra.
Dodatni razlog njegovog strateškog značaja leži u činjenici da su rezerve litijuma ograničene i koncentrisane u nekoliko zemalja. Ova koncentracija resursa stvara zavisnost za zemlje koje nemaju sopstvene zalihe, što ih čini ranjivim na političku nestabilnost i tržišnu volatilnost.
Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate
Već imate nalog? Ulogujte se