Biznis

Pandemija je zarazila i slobodu i novac

Kakva je veza između slobode i blagostanja? Kako se Srbija kotira u poređenju sa Hrvatskom i Albanijom i šta je indeks ekonomskih sloboda?

/ Ilustracija VP / Freepik
jan 21 2025, 05:13

Podeli

Ljudsku slobodu najviše je ugrozila pandemija koronavirusa.

To je ključni zaključak velikog istraživanja „Indeks ljudskih sloboda 2024 – Globalno merenje lične, građanske i ekonomske slobode” koje tradicionalno već deset godina zajednički sprovode instituti Kejto i Frejzer. Pogoršanje ljudske slobode u vreme pandemije primetno je u većini posmatranih oblasti – od slobode kretanja, preko slobode govora, udruživanja i okupljanja do slobode raspolaganja zdravim novcem.

Ovo istraživanje prvi je analitički napor da se „helikopterski” (budžetski) novac, koji su političari širom sveta koristili da navodno stanovništvu olakšaju krizu, javno imenuje kao krivac za ugrožavanje ljudske slobode jer nije pouzdano sredstvo za čuvanje vrednosti, jer podriva razmenu, ometa ekonomsko planiranje, iskrivljuje cene i, kroz inflaciju, služi kao porez.

Istraživači ova dva instituta konstatuju da je ljudska sloboda posle značajnog pada 2020. i 2021. porasla 2022. ali je, nažalost, ostala znatno ispod nivoa pre pandemije. Taj zaključak potkrepljuju brojkama. Na skali od 0 do 10 (10 je najviše slobode), prosečna ocena ljudske slobode za 165 posmatranih država pala je sa 6,98 u 2019. godini na 6,76 u 2020. i na 6,73 u 2021, a zatim je 2022. porasla na 6,82. „U trećoj godini pandemije, globalna sloboda ostala je na nivou daleko ispod onoga što je bila 2000. godine”, primećuju istraživači.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price