Društvo Istorija

Sudbina najvećeg tajnog projekta JNA: Orkan i “Oluja”

Vrlo negativne reakcije međunarodne zajednice bile su jasan signal da se sledeći put mora razmisliti o tome kako se i kada koristi "orkan"

Orkan na lafetu Flaka 88 mm na poligonu Platamuni oktobra 1993. godine / Foto TOC
авг 08 2024, 05:00

Podeli

PRVI DEO: Orkan, najveći tajni projekat JNA

***

Krajiški “orkan” početkom 1994. godine ostao je bez četiri cevi koje su prepuštene VRS, njenoj 89. mješovitoj raketnoj brigadi. Po dve cevi ugrađene su na dva lansirna oruđa 9P113M2 “luna-M”, balističkog raketnog sistema sovjetskog porekla čija je raketa postizala domet od 70 km, ali preciznost gađanja je bila vrlo skromna.

Lansirne cevi 262 mm pričvršćene su na lansirnu šinu uz minimalne modifikacije. Na taj način došlo se do oruđa koje se za kratko vreme moglo vratiti u prvobitnu konfiguraciju za lansiranje balističke rakete “luna-M”. Za promenu namene bilo je dovoljno da se otkače cevi i skinu sa autodizalicom kranom 9T31M (terensko vozilo URAL-375) koji je formacijsko sredstvo jedinice sa tim raketama. Za razliku od lansirnog uređaja na izvornom “orkanu” koji se okretao u punom krugu, modifikacija na 9P113M2 ima limitirano polje po pravcu napred od 7,5º levo i desno od uzdužne osovine vozila i po elevaciji od 3,5º – 65º.

Krajiški “orkan” imao je samo osam cevi, ali to nije bio gubitak u taktičkom smislu jer nikada u borbenim dejstvima nije lansirano svih 12 raketa. Zbog jednog gađanja „orkanom“ bivši predsednik RSK Mile Martić sada se nalazi u Estoniji na odsluženju 35 godina zatvorske kazne. U sledu događaja, jedinice HV i policije su u rano jutro 1. maja 1995. godine pokrenule operaciju “Bljesak”, ofanzivu na Zapadnu Slavoniju, lako su slomile slabu odbranu koja nije dobila podršku VRS i provedeno je etničko čišćenje regiona. Po naredbi državnog vrha iz Glavnog štaba SVK naredili su odmah da se odeljenje “orkan” prevede u povišenu borbenu gotovost i da se iz Knina prebaci na vatreni položaj na Petrovoj gori. Sa šest raketa 2. maja 1995. godine, oko 10 časova i 30 minuta, dejstvovalo se po centru Zagreba – pogođeni su Banski dvori, – sedište političke vlasti i Ministarstvo odbrane, zatim prostor u blizini Ministarstva unutrašnjih poslova i po rejonu aerodroma Pleso. Sledeće dejstvo sa šest raketa bilo je 3. maja oko 12 časova i 10 minuta. Poginula su četiri civila i jedan pripadnik policije prilikom deminiranja, a ranjeno je 208 ljudi. U pretraživanju centra grada pronađeno je 1.576 neeksplodiranih bombica KB-1, odnosno skoro polovina se nije aktivirala. Posmatrači UN uočili su lansiranje raketa i premeštanje oruđa u pratnji borbenih vozila BOV M86.

U avgustu 1995. godine kada su hrvatske oružane snage krenule u konačnu ofanzivu na RSK, operaciju “Oluja” koja je završena proterivanjem gotovo svih Srba iz Hrvatske, sistem “orkan” nije korišćen. U pozadini te odluke bio je stav vođe režima u Beogradu Slobodana Miloševića da ne dozvoli gađanje “orkanom” da ne pogorša ionako loš međunarodni položaj tadašnje SR Jugoslavije

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price