Ovih dana su i strani i domaći mediji prepuni vesti o masovnom pobolevanju u dalekoj Kini. Piše se i govori o prepunim bolnicama na prilično dramatičan način, uz neskrivenu poruku da je ugrožen i ostatak sveta. Čemu tolika zabrinutost?
Jedan od razloga je istorijsko iskustvo da mnoge pandemije i epidemije vode poreklo iz Kine, uključujući Hongkong. Pre kovida 19, to su bili SARS 2003, hongkonški grip 1968, azijski grip 1957, itd. Uz to ide podsećanje na teškoće da se u Kini dođe do bilo kakvih podataka, uključujući i zdravlje njihovih građana. Mada je pandemija kovida 19 pokazala da se situacija u pogledu dostupnosti informacija tamo znatno izmenila, sumnjičavost je ostala. Na sve to nadovezuje se saopštenje kineskih vlasti da se među virusima odgovornim za talas epidemijskog porasta učestalosti infekcija disajnih organa ove zime pominje humani metapneumovirus (HMPV), uzročnik sa kojim se laičko uvo retko susreće.
U međunarodnoj javnosti stvoren je utisak da je HMPV pretnja globalnom zdravlju, kao da je u pitanju novoiskrsla ili nepoznata klica. Ona je, međutim, otkrivena još 2001. godine, a tehnikama molekulske biologije procenjeno je da je prešla sa ptica na ljude pre 200 ili malo manje godina. Prisutna je u celom svetu, a nema ni mutageni ni pandemijski potencijal koji bi nas plašio.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se