Svet

U Gazi nikad nije bilo mira

U istoriji Cahala ima malo „neradnih", pardon, „neratujućih" dana, ali ostali konflikti bili su niskog intenziteta – suzbijanje Intifade, odbrana od raketnih udara Palestinaca i sve ostale krize tražile su da se provede samo aktiviranje dela armije. Šta zaista donosi primirje u Gazi?

Gaza, 21. januara 2025. / AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
jan 23 2025, 05:06

Podeli

Izraelci su „prodali” svetskoj političkoj praksi priču o tome da rat koji vodi mala zemlja mora da bude kratak, vrlo kratak, najduže do jedne nedelje. Ako se oduži, troškovi rata, prekid normalnog funkcionisanja ekonomskog života i društvene protivrečnosti prete da stvore štetu koja je veća od svake koristi, naravno pod pretpostavkom da se ne vodi odsudni boj u odbrambenom ratu. Izraelci su 1967. godine vodili Šestodnevni rat u skladu sa odnosom cena–efikasnost. Udarili su iz vazduha iznenada po aerodromima okolnih država i zatim su tenkovi krenuli u juriš.

Ratovali su oktobra 1973. godine dvadesetak dana, ali tada se Izrael našao pod udarom. U južnom Libanu 2006. borili su se 34 dana.

U istoriji Cahala ima malo „neradnih”, pardon, „neratujućih” dana, ali ostali konflikti bili su niskog intenziteta – suzbijanje Intifade, odbrana od raketnih udara Palestinaca i sve ostale krize tražile su da se provede samo aktiviranje dela armije.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price