Vođa navodno raspuštene terorističke organizacije Tahrir el Šam (HTS) Abu Muhamed el Džulani skinuo je ratnu uniformu i kefiju, obukao odelo sa kravatom, promenio ime, ili bolje rečeno vratio staro Ahmed el Šara i proglasio se za predsednika Sirije u narednih pet godina, a posle ćemo da vidimo.
Vreme nade da Sirija može da bude bolje mesto za život nakon zbacivanja poluvekovnog okrutnog režima familije Asad u Damasku isparilo je posle samo tri meseca. Masakr alavita je ukazao da je došlo samo do zamene uloga: dželati su postali žrtve a žrtve dželati. Razlika je u tome što alaviti nemaju jakog stranog zaštitnika (Iran je ispao iz igre), a ne mogu da se oslone ni na bogatu i brojnu dijasporu, kao što su mogli suniti, jer je nemaju. Zato je njihova pozicija dramatična.
Usvajanje privremenog Ustava, biće na snazi do 2030. godine, potvrdilo je sumnje da je prvi cilj El Šare da postane kalif umesto kalifa, zadržao je sve prerogative diktatorske vlasti koje je imao Bašar el Asad, a drugi da islamizuje Siriju.
Novi sirijski diktator nije uveo šerijat iz taktičkih razloga, ali je podvučeno da se najviši pravni akt i sve norme koje iz njega proizilaze baziraju na islamskom pravu. U tom kontekstu predsednik Sirije može da bude samo musliman a ženama je namenjeno centralno mesto u porodici za odgajanje dece, a ako baš insistiraju da se školuju ili da rade, neće im biti zabranjeno.
El Šara je sa privremenim Ustavom samo legalizovao uzurpaciju vlasti posle pada El Asada. Po slovu novog najvišeg pravnog akta on postavlja članove savetodavnog tela koje bira dve trećine poslanika u parlamentu a preostalu trećinu određuje direktno. Poput El Asada, bivši sledbenik Osame bin Ladena i utemeljivača tzv. Islamske države El Zavahirija i El Bagdadija, nije se zadovoljio da bude samo šef države već je i šef vlade, komandant vojske, kontroliše i sudije i tužioce, ima pravo da stavi veto na svaki usvojeni zakon u parlamentu (i pored toga što će parlamentarce lično da bira) i da zaustavi ili preinači svaku presudu.
U Siriji ne samo da neće biti izbora u sledećih pet godina, već je zabranjeno osnivanje i delovanje političkih partija, tako da je lako zamisliti šta će se dogoditi posle 2030. godine. Iz svega prethodno rečenog jasno proizilazi namera El Šare da učvrsti vlast pre nego što Siriju pretvori u rigidnu islamsku diktaturu sa sunitskim pečatom. Žene u Siriji već ne mogu da se pojavljuju na javnim mestima bez vela, bez obzira na to da li su muslimanke, hrišćanke ili jednostavno nisu religiozne.
Takođe, neograničena vlast El Šare u startu dovodi u pitanje obećanja data međunarodnim partnerima i liderima lokalnih verskih i etničkih zajednica da će novi režim biti inkluzivan i da će sve zajednice uživati prava i slobode.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se