Ako kamen sa pramca ispustite u more pod sobom, on će dok tone napraviti jedan koncentričan krug koji će se širiti sve do površine. Kamen će završiti na dnu. Slično je i sa ljudima, put ka dnu je neumitan. Samo su koncentrični krugovi koji nad njima ostaju brojniji i sve uži kako je dno bliže. Džefri Epstajn je godinama uspevao da se održi na površini uprkos logici pravde, ako ona postoji, i načinu na koji je živeo. Kada se jednom približio dnu, za njim su ka dnu pošli samo bliski ljudi iz najužeg kruga saradnika i prijatelja.
Ostali su – naročito nakon što je preminuo pod do kraja nerazjašnjenim okolnostima u zatvorskoj ćeliji – mogli da odahnu. Sve do srede, 4. januara.
Tog dana konačno je objavljena prva tranša zapečaćenih dokumenata koju je Tužilaštvo, po presudi suda u korist Majami Heralda, moralo da „otpečati“ i da javnosti na uvid. Majami Herald je više puta tražio da dokumentacija iz slučaja Džefrija Epstajna bude obelodanjena, a nakon nekoliko odbijanja pokrenuli su i sudski postupak i dobili slučaj. Javnost je tako na uvid dobila dokumentaciju koja uključuje zapisnike sa ispitivanja osumnjičenih, transkripte razgovora Tužilaštva sa svedocima, određene prepiske između Epstajna i saradnika i prijatelja, što je dalo priliku novinarima da još detaljnije istraže čitav slučaj.
Ipak, u najavi da će dokumenta biti otpečaćena, neko je vrlo smišljeno podmetnuo naziv „lista“, kojim je čitava priča politički zloupotrebljena i skrenuta sa glavnog cilja – otkrivanja detalja u vezi sa slučajem koji je potresao Ameriku i decenijama predstavljao simbol disfunkcionalnosti američkog sistema. Ovako, kada je najavljeno objavljivanje liste i to kao „The Liste“, koja će kompromitovati neke nove ljude, fokus je potpuno pomeren na nagađanje ko se sve na toj listi nalazi.
Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se