Temu
Nauka Psihologija

Zašto smo se toliko primili na Temu

Temu je samo poslednja inkarnacija, ali i svi ostali (Amazon, Aliexpress, Shopify itd.) igraju na potpuno istu kartu iracionalnosti kako bi vas naterali da potrošite svoj teško zarađen novac

Temu Iako Temu nije izmislio toplu vodu, kod nas je postao popularan kako svojim cenama, tako i vremenom za koje dobijate robu / Markus Mainka / imageBROKER / Profimedia
avg 26 2024, 07:50

Podeli

Nekako se poklopila tema od prethodne nedelje (o iracionalnosti mozga) i opšta navala na Temu platformu u Srbiji (kao posledica njihove neumorne, često izluđujuće, marketinške kampanje na društvenim mrežama), pa “kad sam već tu” pomislih da bi bilo dobro prodiskutovati o ovome. Neuro-ekonomija je oblast neuronauke u koju se sliva brdo para od strane industrije i koja istražuje potrošačke navike kod ljudi, sve sa ciljem da vam uvale što više bespotrebnih stvari i izvuku i poslednji dinar iz džepa. Ovo je takođe prilika da još malo, primerima, osvetlim iracionalnost našeg mozga i koliko nas, sve zajedno, to košta.

Da ponovimo najbitnije – biologija se svodi na evoluciju a evolucija se svodi na preživljavanje i reprodukciju. Kako bi nas “ohrabrila” da ponavljamo ponašanja koja doprinose ovim ciljevima, priroda je “dizajnirala” sistem nagrade (ovde radim ono što ljudi uvek rade – antropomorfišem prirodu iako “plana” nema, evolucija je statistički proces koji se dešava procesom “pokušaja i greške” pa ko preživi – preživi) baziran na dva neurotransmitera (molekula koji prenose poruke među neuronima) serotoninu i dopaminu. Oslobađanje ovih neurotransmitera u određenim delovima mozga izaziva osećaj sreće i vi ćete iznova i iznova ponavljati radnje koje do toga dovode.

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price