Porodica
Millennial Therapist Psihologija

Svakoj porodici su potrebne granice

One pomažu da se krećemo između svojih potreba i očekivanja drugih

Porodica Ako ste igrali ulogu posrednika ili terapeuta u svojoj porodici i sada želite da se povučete, važno je da to jasno kažete / Ilustracija VP
sep 05 2024, 05:00

Podeli

Prva rečenica iz romana Lava Tolstoja “Ana Karenjina” glasi: “Srećne porodice su sve iste; svaka nesrećna porodica je nesrećna na svoj način.” Možda je to zato što sreća ima jedinstven ukus, dok se disfunkcionalnost, bol, nedostatak granica i generacijska trauma mogu manifestovati na bezbroj načina. Porodični odnosi su složeni i duboko ukorenjeni, često oblikovani obrascima koji se prenose kroz generacije. Ove veze mogu biti izvori ogromne podrške i ljubavi, ali mogu takođe biti pune napetosti i sukoba, posebno kada su granice nejasne ili ne postoje.

Razumevanje značaja postavljanja granica unutar porodice ključno je za održavanje zdravog osećaja sebe i negovanje poštovanja u odnosima. Granice nam pomažu da se krećemo po često mutnim linijama između naših potreba i očekivanja drugih. One nisu udaljavanje od naših najmilijih, već stvaranje prostora u kojem svi pojedinci mogu koegzistirati uz uzajamno poštovanje i razumevanje.

Članovi porodice često se opiru granicama jer one menjaju celu strukturu. Kada se jedan deo promeni, ceo temelj je pogođen. Kada se mi promenimo, drugi se opiru jer ih to primorava da se i oni promene. Ali uprkos otporu, važno je zapamtiti da su granice potrebne kako bismo imali zdrave porodične odnose.

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price