Tekst koji je objavio The Atlantic za Velike priče priredila je Jelena Luković.
Neki ljudi, ako nisu imali braću i sestre u detinjstvu, budu zbunjeni zbog toga. Zar nisi usamljen? Sigurno želiš da imaš bar nekoga za igru. Ta pitanja ne idu samo ka detetu, već i roditeljima, koji onda treba da odgovaraju na ono što se ne pita. Kada će svom jedincu/jedinici “podariti” brata ili sestru.
Kada odrastu, deca koja nemaju braću i sestre tu zbunjenost mogu da transformišu u sumnju. Ti si klasičan jedinac/jedinica! To je rečenica koja u nekom trenutku može postati mantra, bilo da je to “jedno, jedino dete” snažno iznosilo mišljenje ili izbegavalo suočavanje, piše Atlantik.
U kulturnoj svesti, jedinci su često označeni kao čudaci: neprilagođeni, sebični, razmaženi, nepopustljivi… Istovremeno se desi da budu žaljeni zbog detinjstva bez braće i sestara i osuđivani zbog navodnih ekscentričnosti koje su iz toga proizašle.
Istraživanja ne podržavaju ideju da su jedinci u bilo čemu lošiji od dece sa braćom i sestrama, ali čak i deca od osam godina (uključujući i same jedince) imaju predrasude prema jedincima. Teško ih je kriviti: ta pristrasnost je utkana u naš leksikon. Nadimak “jedino dete” – umesto, recimo, “solo” ili “individualno” dete – sugeriše osećaj uskraćenosti. Jedan je suglasnik udaljen od “usamljenog deteta”(eng. only/lonely; na sprskom je čak druga paralela jedan/jadan). Ljudi se pitaju: “Kada planirate da imate decu?” – u množini. Odakle potiče ova čudna predrasuda prema jedincima?
Pročitali ste poslednji besplatni tekst.
Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se