Društvene mreže zatrpane su samoprozvanim lajfkoučevima, influenserima, ljudima spornog obrazovnog profila koji nude self-help koncepte, psihološke savete i recepte za samopomoć, a sve zarad, navodno, boljeg mentalnog zdravlja.
Danas nas popularna psihologija i razni instant životni gurui svakodnevno podsećaju da je u životu važno biti srećan, zahvalan, svestan sadašnjeg trenutka, da je važno ostvariti se i kreirati idealnu i željenu verziju sebe.
Šta se ponekad krije iza toga i kako da upropastite svoje mentalno zdravlje upotrebom self-help prečica u 39. epizodi podkasta “Kako da izgradite dobar život” govorila je Mia Popić, psihoterapeutkinja.
Društvene mreže su zatrpane pojmovima autentičnost, unutrašnje dete, manifestacije… U podkastu dajemo kritički pregled self-help koncepata koji su u biti dobri, a postaju loši kada preteramo sa njihovom primenom.
Šta se sve ljudima “prodaje” i nudi zarad njihovog mentalnog zdravlja a iza čega se krije nešto što zapravo može da im našteti?
Svi uglas viču “važno je da si zahvalan, i to svaki dan”, “jedino što imaš je ovaj sadašnji trenutak, iskoristi ga!”, “od toga kako misliš zavisi kakav ćeš život imati, ti si kreator svoje sudbine!”. A da li je pozitivno razmišljanje ikome stvarno pomoglo?
Kako da utišamo svu tu buku self-help pokreta koji viče na nas: budi srećan, budi pozitivan, budi zahvalan?
Šta bi trebalo stručnjaci koji se bave mentalnim zdravljem da rade kako bi sprečili da se ljudima koji nemaju dovoljno znanja iz psihologije nanosi šteta po mentalno zdravlje?
I kako da znamo kome da verujemo među svim tim instant životnim guruima?
Podkast “Kako da izgradite dobar život” možete slušati na svim platformama – Spotify, Deezer, Podcast.rs, Apple Podcast, YouTube – ili na sajtu Velikeprice.com.
Poštovani,
Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno...Od Božića do Božića...
Akcija traje od 25. decembra do 7. januara.
Već imate nalog? Ulogujte se