Neuralink, kompanija Ilona Maska koja se bavi proizvodnjom implantata za mozak, dobila je dozvolu američke Uprave za hranu i lekove da pokrene klinička istraživanja na ljudima. Tekst iz magazina Fortune o tome šta je zapravo Neuralink i šta je Mask zamislio, za Velike priče je priredila Marina Zdravković
Na prvi pogled, video je impresivan: majmun koji igra klasičnu Atari igru “Pong”, koristeći samo svoj um, a njegove mentalne komande bežično se prenose na računar. Otpremljen na platformu YouTube, 8. aprila 2021. godine, pregledan je 5,7 miliona puta i dobio je oko 120.000 lajkova.
Među onima kojima se klip zaista dopao je Ilon Mask. To nije samo zato što je majmunski MindPong (Monkey MindPong je naziv viralnog videa) vrsta naučne fantastike koja Maska zadivljuje. To je zato što je taj majmun – po imenu Pejdžer – Maskov majmun. Tačnije, Pejdžer pripada Neuralinku, Maskovoj kompaniji osnovanoj 2016. Neuralink je posvećen razvoju uređaja koji bi, kada se jednom implantira u ljudski mozak, omogućio kompjuteru da prevede misli osobe. Ovo bi omogućilo pojedincu da uradi sve radnje koje danas obavljamo tako što kucamo, pritiskamo dugmad ili manipulišemo mišem ili džojstikom. Umesto toga, dovoljno bi bilo samo da razmišljamo. Takođe bi omogućilo da se informacije iz računara šalju nazad u mozak. Mask je rekao da će nam u budućnosti svima trebati takvi interfejsi između mozga i računara (BCI). Jedini način da budemo u korak sa veštačkom inteligencijom, koja brzo napreduje, biće spajanje sa mašinama, u stilu kiborga.
To zvuči ludo, čak i za Maska, čoveka koji je omogućio da električni automobili postanu stvarnost.
Poštovani,
Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno...Od Božića do Božića...
Akcija traje od 25. decembra do 7. januara.
Već imate nalog? Ulogujte se