„Jurij Gagarin je prvi čovek u svemiru”, ponavljalo se u gužvi i pisalo je na transparentima u Moskvi. Onda kada je, po prizemljenju, Jurij Gagarin dočekan uz veliko oduševljenje, ovacije, vrisku i cveće. Kažu da je Gagarinovom dočeku prisustvovalo više miliona ljudi. Hodao je dugačkim crvenim tepihom, u dugom kaputu sa dva reda dugmadi i beretkom, na nišanu pažljivih sovjetskih novinara, koji su gledali kako da ga u svoj panici fotografišu objektivima onih starih analognih aparata. „Običnog naroda” je bilo toliko da se na retkom moskovskom suncu video samo odsjaj njihovih širokih osmeha i transparenti sa natpisima „URA!”. Sa razglasa se orilo: “Naš heroj, prvi, jedini…”
Odatle se, posle gromoglasne ceremonije, predvođen kolonom crnih motora, u dugačkom – i na starim snimcima se vidi – pažljivo uglancanom automobilu, uz pratnju najviših zvaničnika i nepregledne kolone automobila, uputio na Crveni trg. Helikopteri su posipali ponosni narod lecima o najhrabrijem i najvoljenijem čoveku.
Naslovnice i glavne strane svih svetskih novina bile su rezervisane za priče o njegovom pohodu. Najvažnije svetske metropole zakazivale su njegove posete, a sve te nacije su ga, ponovo, oduševljeno dočekivale. A on se ponovo smeškao i plenio tim „iskrenim osmehom, kakav je jedini imao”.
Najupečatljivija i, čini se, najslavnija poseta Gagarina inostranstvu, bio je odlazak u London. Po svečanom iskrcavanju iz sovjetskog aviona, seo je u beli “rols-rojs”, čije su tablice bile ispisane njegovim inicijalima i ukrašene crvenom zastavicom sa srpom i čekićem, i uputio se na prijem kod kraljice Elizabete Druge u Bakingemsku palatu. Posle intervjua koji je dao engleskoj televiziji, mladi kosmonaut položio je venac na grob Karla Marksa i zamislio se nad uklesanim slovima: “Radnici svih zemalja, ujedinite se”. Zvaničnici koji su ga okruživali učinili su isto.
Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate
Već imate nalog? Ulogujte se