Feljton: Da li postoje stvari koje ne postoje

Ne, ne postoji fenomen stotog majmuna: Najveći mit o kritičnoj masi

Kako je rođen mit da će, ako dovoljan broj pripadnika jedne vrste nauči, usvoji ili misli na jednu stvar, efekat biti isti kao da su svi to učinili. Prvi nastavak ekskluzivnog feljtona na bazi nove dopunjene hit knjige Voje Antonića "Da li postoje stvari koje ne postoje"

Japanski makaki majmuni (Macaca Fuscata), od kojih je potekao ovaj mit / Yukihiro Fukuda / Nature Picture Library / Profimedia
apr 23 2025, 05:39

Podeli

Godine 1950. na japanskom ostrvu Jakušima grupa naučnika započela je 30-godišnje ispitivanje ponašanja majmuna makaki (Macaca Fuscata). Pred kraj istraživanja, 1979. godine, zoolog Lajal Votson objavio je knjigu Životna plima (Life tide), koja je pokrenula lavinu diskusija i novih teorija po celom svetu.

On je opisao naoko nezanimljiv eksperiment koji je posle šest godina doveo do zapanjujućih rezultata. Naime, godine 1952. grupa naučnika počela je da daje majmunima posebnu sortu slatkih krompira. Majmunima se to svidelo, iako su krompire dobijali prosto bačene na tle, zbog čega su bili začinjeni neukusnim zrncima peska. Ubrzo je 18-mesečna majmunica Imo otkrila da taj problem lako može da reši pranjem krompira u moru i to je pokazala svojoj majci. Prema priči, od njih su to naučili još neki majmuni iz grupe, pa su i oni uživali u krompiru bez peska.

Izgleda da je broj majmuna koji su se upoznavali sa ovom veštinom polako ali sigurno rastao. A onda se 1958. godine dogodilo čudo. Evo šta je o tome napisao Lajal Votson u spornoj knjizi:

Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price