Društvo

Obrazovanje na listi čekanja

Za vreme ove vlasti došlo je do značajne degradacije finansijskog položaja obrazovanja, posebno u poređenju sa periodom vladanja bivše, demokratske vlasti

Ilustracija VP
okt 31 2024, 05:22

Podeli

Ove godine su prosvetari intenzivirali protest, zahtevajući bolje uslove rada i veću platu. Problem nisu samo niske neto prosečne zarade, već i to što je prosečna neto zarada u obrazovanju ispod republičkog proseka. Zato, među važnije zahteve spada da se prosek u obrazovanju izjednači sa republičkim prosekom. Na ovogodišnji štrajk prosvetara, reagovao je i predsednik koji je početkom oktobra ove godine izjavio da prosvetari zaslužuju izvinjenje jer im je ove godine obećano (izjednačenje sa republičkim prosekom) nešto što država ne može da ispuni.

Takođe, demantovao je da država ne vodi računa o prosveti jer će sledeće godine prosečna neto zarada u obrazovanju biti povećana za 12 odsto što je, kako vlasti posebno ističu, za 50 odsto više od obećanog povećanja u javnom sektoru od 8 odsto. Dodatno, naglasio je, reklo bi se ironično, da je sigurno da prosvetarima najbolje žele oni (prethodna vlast, prim. autora) koji su ih držali na plati od 44.000 dinara.

Naravno, da bismo bolje razumeli poruke prosvetara, ali i poruke vlasti, potrebna je analiza kretanja prosečne neto zarade i prosečne neto zarade u obrazovanju, razdeljena u dva perioda, to jest na period bivše, tzv. “demokratske vlasti” i period aktuelne vlasti, amalgama onih koji su vladali devedesetih godina prošlog veka (crveno-crna koalicija) i kojekakvih preletača iz redova bivše demokratske vlasti. Takođe, obećanja vlasti ne možemo analizirati van predsednikove najave takođe iz oktobra, ali prošle godine da će do kraja 2027, Srbija skočiti u budućnost i da će, između ostalog, prosečna neto zarada iznositi 1.400 evra.


Poštovani,
Iskoristite veliku akciju na Velikim pričama, registrujte se i čitajte besplatno...Od Božića do Božića...
Akcija traje od 25. decembra do 7. januara.

Velike price