Polja prekrivena kraterima na mestima pada artiljerijskih projektila prepoznatljiva je slika iz rata u Ukrajini. Od prvih dana rata haubice i višecevni lanseri raketa glavni su nosilac vatrene moći na obe strane. U početku glavna sredstva konvencionalne artiljerije bila su oruđa u kalibrima karakterističnim za istok – 152 mm i 122 mm. U proleće 2022. godine ukrajinska artiljerija od nekih članica NATO-a dobila je prve haubice 155 mm sa dometom od preko 40 km koji je bio nedostižan za ruska oruđa 152 mm. Prvo su koristili vučna oruđa, a zatim samohodne haubice na gusenicama i točkovima.
Ruska protivmera bila je široka primena dronova „lancet“ koji su pogađali haubice na vatrenim položajima ili maršu daleko od prednjeg kraja ukrajinskih snaga. U borbi za preživljavanje artiljerija obe strane prepoznala je vrednost mobilnosti i dometa – oruđe na točkašu brzo se kreće, za kratko vreme oruđe se pozicionira, gađa i odlazi u zaklon.
Ukrajinska artiljerija koristi francuska oruđa CAESAR (skraćenica doslovce za artiljerijski sistem na kamionu) i švedski „arčer“ kalibra 155 mm dužine cevi ekvivalenta 52 kalibra (8.060 mm) i barutnom komorom volumena od 23 litra (to su elementi Zajedničkog balističkog memoranduma o razumevanju SAD i vlada nekoliko vodećih zemalja NATO-a). Dokaz da se radi o sistemima visokog kvaliteta jeste da su obe haubice bile u programu testiranja američke vojske provedenom 2020. i 2021. godine u okviru programa analize savremenih sistema vatrene podrške. Američke posade vozile su ta oruđa i gađale na poligonu Juma u Arizoni. Amerikanci su paralelno proveli provere izraelskog sistema ATMOS 2000, domaćeg „brutusa“ i oruđa Nora-B52, proizvoda odbrambene industrije Srbije, koje je ulaskom u krug izabranih sredstava od interesa za Amerikance dobilo vrednu referencu na svetskom tržištu.
Pročitali ste poslednji besplatni tekst.
Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se