U Lovranu, na Kvarneru, održani su još jedni Mediteranski teološki susreti („Kršćanstvo i islam: u službi bratstva u podijeljenom svijetu“, 14. 7. – 20. 7.) kojima je domaćin riječki nadbiskup Mate Uzinić. To je bio prvi put da je uz kršćanske okupio studente i predavače s islamskih učilišta. Biskup Uzinić smatra važnosti dijaloga kršćana i muslimana u podijeljenom svijetu hitnim. Jedan je od rijetkih koji se bavi pitanjem dijaloga i oprosta, u konačnici, pitanjem kajanja.
Živimo u podijeljenom svijetu, kaže Uzinić, u kojem smo nažalost jedni drugima neprijatelji, a trebali bismo biti braća i sestre. „Svaki dijalog između kršćanstva i islama, i obrnuto, a osobito onaj na teološkoj razini, može pomoći da mi kršćani i muslimani prestanemo biti uzrok podjela, kako bismo mogli biti u službi bratstva. No, za to je potrebno naći sugovornike i u kršćanstvu i u islamu.“
Papa Franjo ga je, podsjeća, našao u velikom imamu sveučilišta Al-Azhar, Ahmadu Al-Tayyebu i njegovoj teologiji, a ovaj u papi Franji i njegovim promišljanjima. Mons. Uzinić se ne obazire na nerad ostalih crkvenih prvaka i tjera dalje: „Želimo potaknuti studente teologije na ovim našim prostorima opterećenim podjelama i mržnjom da ih pronađu jedni u drugima. I da svojim promišljanjem, govorom i djelovanjem, i na ovim našim prostorima počnu graditi bolji svijet, svijet bez podjela.“
Već dosadno zvučim samom sebi kada se prisjećam epohalnog poziva na mir i pomirenje kojeg je papa Ivan Pavao II. izrekao na misi na zagrebačkom hipodromu u septembru 1994., ima tomu skoro 30 godina: „Tražiti oprost i sam oprostiti: zadaća koja je pred svima.“
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se