Društvo

Hrabrost takvih ljudi mijenjala je tijek povijesti

U vremenu kada su glasovi savjesti često ušutkani, a konformizam se nagrađuje, sjećanje na teologa Gustava Gutiérreza i sve one koji su se usudili prkositi autoritetima zbog svojih uvjerenja posebno je važno. Oni nas podsjećaju da promjene nikada ne dolaze od onih koji slijepo slijede, već od onih koji se usude pitati, izazivati i djelovati

Sprovod Gustava Gutiérreza, Lima 23. 10. 2024. / foto Cris BOURONCLE / AFP / Profimedia
okt 31 2024, 05:09

Podeli

Odlazak Gustava Gutiérreza (Lima, 8. lipnja 1928. – Lima, 22. listopada 2024.), peruanskog teologa i dominikanskog svećenika, ostavlja neizbrisiv trag u svijetu teologije i društvenog aktivizma. Njegova revolucionarna knjiga ”Teologija oslobođenja” iz 1971. godine nije bila samo teološko djelo, već i poziv na djelovanje svima koji vjeruju da vjera mora biti povezana s borbom protiv nepravde.

Gutiérrez je duboko vjerovao da spasenje nije ograničeno na duhovnu dimenziju, već da obuhvaća i oslobođenje od materijalne bijede i društvene nepravde. Njegov koncept ”preferencijalne opcije za siromašne” naglašavao je da Crkva mora biti na strani onih koji su marginalizirani i potlačeni. Za njega, vjera bez konkretnih djela ljubavi i pravde bila je prazna i besmislena.

Gutiérrezova teologija nije apstraktna niti udaljena od stvarnosti; naprotiv, ona je duboko ukorijenjena u konkretnom iskustvu života među siromašnima u Latinskoj Americi. Smatrao je da teologija mora biti ”kritička refleksija o praksi u svjetlu vjere”. To znači da vjera mora biti ispitivana i produbljivana kroz angažman u stvarnom svijetu, posebno u borbi protiv nepravde.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price