Biznis

Znate li koje su najveće kompanije u Irskoj?

Danas Irska ima vrhunska domaća preduzeća koja se neretko kotiraju na svetskim berzama

/ Ilustracija Freepik
avg 23 2024, 06:38

Podeli

Drugi nastavak serijala o usponu Irske

***

Nakon višedecenijskog zadovoljavajućeg privrednog rasta, 1987. Irska je za dlaku izbegla bankrot. Na videlo su isplivale brojne akumulirane slabosti irske privrede. Kako bi se suočila sa nagomilanim problemima, izabrana je nova vlada u aprilu 1987.

Kolektivni šok koji je doživela nacija i rastući strahovi, iziskivali su objektivnu i detaljnu analizu strukturalnih problema koje je u svojoj senci krila zadovoljavajuća stopa privrednog rasta i širok društveni dogovor u suočavanju sa problemima nezaposlenosti, inflacije, državnog duga, ali i nekonkurentnosti domaće privrede.

Prvi potez nove vlade je načinjen u pravcu makroekonomske stabilizacije i ovde je ključan način na koji je ona sprovedena – kroz društveni dogovor. Prvi od četiri programa koji su preduzeti u predstojećoj dekadi bio je trogodišnji Program za nacionalni oporavak (Program for National Recovery 1987–1990 – PNR). PNR je podrazumevao dogovor između poslodavaca, sindikata, poljoprivrednika i države u vezi s nivoom plata u privatnom i javnom sektoru. Skroman rast u platama je viđen kao ključno sredstvo u zadobijanju međunarodne konkurentnosti i zauzdavanju državne potrošnje i javnog duga.

Međutim, PNR nije podrazumevao samo centralizovano pregovaranje iznosa nadnica već i širok dogovor vezan za poresku reformu, socijalna davanja, zdravstvenu potrošnju, strukturalna prilagođavanja, stabilnost deviznog kursa i poštovanje Mastrihtskih pravila.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price