Dve opasnosti prete Si Đinpingu, Vladimiru Putinu, Narendri Modiju, Luli da Silvi i Sirilu Ramafosi dok se budu sastajali na 15. samitu BRIKS-a u Johanezburgu od 22. do 24. avgusta. Kad iz svojih rezidencija (hotela) krenu na sastanak u Kongresni centar Sandton ili kad se iz Centra budu vraćali u rezidenciju, moguće je da zalutaju i odu u pogrešnom pravcu ili dožive saobraćajku propadajući u otvorene šahtove. A kad sastanci počnu, moguće je da će domaćin Ramafosa i gosti Si, Da Silva, Modi i Putin ostati u mraku i bez prijatne temperature u sali.
Pred domaćinom samita dve su nepoznanice koje mora da reši kako zna i ume do početka samita – da obezbedi struju i učini bezbednim ulice grada. Problem nije mali jer se Južna Afrika susreće s nezapamćenim nestašicama električne energije i kriminalnim bandama i beskućnicima koji uništavaju saobraćajne znakove i kradu poklopce sa šahtova i seku električne kablove na ulicama Johanezburga, najviše u strogom centru grada. U 207 dana prošle godine stanovnici Južne Afrike imali su restrikcije struje (“spuštanje opterećenja”) koje su trajale 10 do 12 sati dnevno, a u ovoj godini svaki dan – osim jednog – imali su restrikcije koje su trajale 16 sati dnevno. Centralna banka prognozirala je da će ove godine restrikcije biti 250 dana. A da bi izgradio novu infrastrukturu (struja, voda, kanalizacija), Johanezburgu je potrebno 16,3 milijarde dolara (kojih, naravno, nema) da reši problem infrastrukture.
Kriminal, korupcija, nezaposlenost i siromaštvo nisu samo karakteristika Johanezburga. Po stopi kriminala Južna Afrika je među prvima u svetu i lider na afričkom kontinentu. To je zemlja kojom vladaju interesne grupe i kriminalni karteli nastali na temeljima vladajućeg modela političke ekonomije.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se