Biznis

Koji ekonomski izazovi zaista treba da nas zabrinu?

Globalna ekonomska previranja i izazovi pred zemljama centralne i istočne Evrope i Zapadnog Balkana. I zašto su najbolja rešenja irski ili švedski model "trostruke spirale"

Ilustracija VP / Foto fotog / Tetra Images / Profimedia i Sigrid Gombert / ImageSource / Profimedia
dec 12 2024, 05:49

Podeli

Od izbijanja rata u Ukrajini, Evropska unija (EU) se susreće sa velikim problemima u privrednom rastu. Sa jedne strane, EU se u značajnoj meri odrekla pristupačnog ruskog gasa – u ukupnom uvozu gasa u EU, ruski je učestvovao 40 odsto 2021. i svega 8 odsto 2023.

Da bi se održao nivo proizvodnje, EU je značajno uvećala uvoz skupljeg gasa, pre svega iz Amerike, Severne Afrike, Katara i Norveške. Druga strana medalje je da je skuplji gas povećao troškove proizvodnje, čime je pala konkurentnost evropskih proizvoda na globalnom tržištu.

Posebno, EU zaostaje u konkurentnosti za Amerikom i Kinom koje su pristupile aktivnoj industrijskoj politici i subvencionisanju visokotehnološke industrijske proizvodnje.

Posledično, evropska privreda je već nekoliko godina na putanji usporenog privrednog rasta, pre svega zbog posustajanja nemačke ekonomije. Naime, u periodu od drugog kvartala 2019. do drugog kvartala 2024, privreda EU je kumulativno porasla za svega 4,8 odsto.

Među posmatranim zemljama CIE i Zapadnog Balkana, 2013. Srbija je najviše zaostajala za EU, čiji je realni BDP po stanovniku (BDP p.s) iznosio 25,3 hilj. evra i obzirom da je srpski iznosio 4,6 hilj. evra, njegov udeo u proseku EU je bio svega 18,2 odsto

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price