Psihologija

Fenomen Skibidi Toilet: Kako sprečiti “truljenje mozga”?

Silna istraživanja upozoravaju koliko je mozak ranjiv zbog prekomerne upotrebe interneta

/ YouTube Screenshot
dec 14 2024, 05:00

Podeli

“Skibidi Toilet”, možda ste čuli od svoje dece, jedan je od glavnih krivaca što je Oksfordski rečnik engleskog jezika “truljenje mozga” (brain rot) proglasio za reč godine. I nije daleko od istine da smo se prema najvažnijem organu, najzaslužnijem za sav ljudski napredak i civilizaciju, poneli kao prema onome što završava u toaletu ili kanalizaciji, kao prema truleži do koje smo sami doveli.

Evo i ja, priznajem, radim to isto. Da ne bude da napadam druge jer konzumiraju gluposti dok ja pratim isključivo visokointelektualne sadržaje. Bacim i ja pogled šta radi Miljana Kulić, Zorica Marković, i šta je rekla neka starleta i šta priča predsednik. Treba biti široko informisan. Nekada me banalni sadržaji relaksiraju i bude mi smešno dokle doseže ljudska glupost. Ali kako to utiče na moju sivu masu i da li to izaziva “truljenje mozga”?

Kao apstraktni koncept, truljenje mozga je nešto čega smo svi nedovoljno svesni. Rečnik ga definiše kao “navodno pogoršanje mentalnog ili intelektualnog stanja osobe, posebno posmatrano kao rezultat prekomerne potrošnje materijala (sada posebno onlajn sadržaja) koji se smatra trivijalnim ili neizazovnim”. Ali malo ljudi je svesno koliko tehnologija bukvalno utiče na propadanje naših mozgova i kako kompulzivna upotreba interneta uništava našu sivu masu.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price