Dobrodošli u sedamnaesto izdanje Georeporta na portalu Velike priče.
U ovom podkastu ćemo uključiti reflektore na odnos između Zapada i ostatka sveta, kao i na nagoveštaje evolucije Severnoatlantske alijanse iz regionalne u planetarnu organizaciju s ciljem da se suprotstavi sve vidljivijim kineskim hegemonskim aspiracijama.
Rezultati poslednja dva samita NATO u Madridu i Viljnusu predstavljaju neku vrstu odložene pobede filozofije koju su zagovarali državni sekretar, u vreme Džordža Buša starijeg, Džejms Bejker i potpredsednik SAD na početku ovog veka Dik Čejni. Njih dvojica su smatrali, posle pada Berlinskog zida i raspada SSSR-a, da NATO ima smisla samo kao globalan igrač, a da je preskup i neisplativ kao regionalni savez koji se limitira na dve obale Atlantika.
Fokus Alijanse u ovom momentu je na Ukrajini zbog ruske agresije, ali se već uveliko prave i doteruju strategije za Arktik, Mediteran i Afriku i, pre svega, Kinu. U suštini, u konkurenciji sa drugim potencijalnim žarištima na planeti, pitanje Ukrajine nije toliko bitno. Štaviše, administracija Džoa Bajdena želi da stigne do primirja do kraja ove godine i da započne pregovore o mirovnom sporazumu.
Ako je Rusija akutni, trenutni, problem za NATO, Kina je dugoročni. Kineska pretnja će biti konstanta još dugo vremena jer ima ekonomiju koja je dovoljno jaka i autonomna da funkcioniše i u otvorenom sukobu (sa Amerikom) za hegemonsku poziciju na planeti. Amerika je dva puta spasla Evropu u prvoj polovini 20. veka, a u drugom delu stoleća je bila zaštitni kišobran od komunističke imperije. Sada je došlo vreme da Evropa vrati deo duga Amerikancima stajući uz njih u odmeravanju snage sa Kinom.
Kineska i ruska propaganda, uz sadejstvo delova zapadnih društava, među kojima pojedini deluju kao “pete kolone”, već duže vreme šire sliku i uverenje o Zapadu kao neokolonijalnoj sili koja je dominirala svetom vekovima i sada želi da nastavi dalje koristeći druga sredstva.
Na udaru sejača istočnih magli su posebno ljudska prava i slobode, demokratija, ravnopravnost, zaštita manjina, pravna država. Dosta elemenata za tu vrstu kampanje su dale same Sjedinjene Američke Države invazijama na Avganistan i Irak, kao i pokreti u SAD i Evropi koji revidiraju istoriju i izvlače kolonijalnu prošlost evropskih država iz konteksta sa implicitnom osudom današnjih generacija Amerikanaca i Evropljana da su krivi za zločine svojih predaka.
Ta propaganda, što možemo da vidimo i u Srbiji, ima veliki uspeh jer pada na plodno tle u društvima koja nemaju demokratsku tradiciju, za koje sloboda znači samo da nisi okupiran od strane sile, u kojima je korupcija toliko duboko ukorenjena da je postala obrazac poslovanja i ponašanja. Zapadne vrednosti i liberalno-demokratsko uređenje su odbačeni na “globalnom jugu” jer se doživljavaju kao kolonijalna inovacija, napravljena da bi ih i dalje držala u potčinjenosti.
Zaključak je da SAD i EU moraju da rade na izgradnji multipolarnog sveta u kom bi “nesvrstane zemlje”, odnosno dobar deo “globalnog juga”, bili bliži Vašingtonu i Briselu nego Pekingu, ne gubeći nijednog momenta iz vida da glavni rival nije Rusija nego Kina.
NOVA ULOGA NATO?
KOJI SU PRIORITETI ALIJANSE ?
ZAŠTO SE ZAOŠTRAVAJU ODNOSI NATO SA KINOM?
KAKVA JE REAKCIJE KINE?
DA LI ĆE MORATI DA SE PRAVI IZBOR IZMEĐU SAD I KINE?
BOBRA ZA SEVERNI POL?
ZAŠTO JE ZAPAD OSTAVIO FRANCUSKU SAMU U AFRICI?
KOME ĆE SE INDIJA PRIKLONITI?
O UKRAJINI?
KAKO JE NASTAO IZRAZ GLOBALNI JUG ?
NESNALAŽENJE EVROPLJANA
PROPAGANDA PROTIV ZAPADA
Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se