Miljenko Jergović, jedan od najvećih pisaca u regionu o delima koja su ga oblikovala.
***
Knjige
Čovjeka koji čita najbliže i najpotpunije odredi ona posljednja stvarno dobra knjiga koju je pročitao. Tako, valjda, i mene. Ali sad mi se baš i ne govori o onome što upravo čitam, nego da vidimo šta mi je bilo važno 1983, šta sam čitao kad mi je bilo sedamnaest:
Borislav Pekić: Besnilo. Te godine objavljena knjiga, strašna, preobražujuća. Mirko Kovač: Uvod u drugi život. Također knjiga iz te godine. Ona me se još više ticala. Ranko Marinković: Kiklop.
Prvi put sam Kiklopa čitao 1983, jer su tad emitirani film i serija Antuna Vrdoljaka, a knjigu smo te godine imali i u školskoj lektiri.
Atmosfera pred početak rata, atmosfera zagrebačkih kafana, reklamni natpisi na Jelačić placu, duh vremena iz kojeg ćemo biti stvoreni. Bio sam kao sedamnaestogodišnjak sasvim opčinjen Kiklopom.
Film
U to vrijeme Variola vera, Gorana Markovića. Kao i danas, uostalom. I Ko to tamo peva, Slobodana Šijana. I Sjećaš li se Dolly Bell, Emira Kusturice.
I filmovi, skoro svi redom, Branka Bauera. I Žika Pavlović, i Makavejev. I Babajina Breza. I trilogija Puriše Đorđevića. I Petrijin venac, Srđana Karanovića, koji sam gledao u sarajevskom kinu Romanija, u martu 1983.
I Rondo Zvonimira Berkovića. I cijela jedna čudesna netitlovana kinematografija, u kojoj je bila naša stvarna povijest, i svi naši životi.
Muzika
Te 1983. punk i novi val. U muzici ću se kasnije, zapravo, najviše promijeniti, jer će u budućnosti iz muzike nestati onog aktivizma i živototvornosti, kakvi su postojali u to vrijeme. S iščeznućem rock kulture, muzika je postala nešto sasvim drugo.
“Mi na početku nismo znali o čemu ta pjesma govori, a bilo je jasno da o nečemu govore” – Miljenko Jergović o riječkoj grupi Paraf i njihovom trećem albumu “Zastave”, o životu pod opsadom u Sarajevu, o pesmi “Željko”…
***
Veliki letnji Challenge: Dela koja su me oblikovala, svaki dan na Velikim pričama pratite kako su na ovaj izazov – pronaći knjige, filmove, muziku koje su nas formirale kao osobe – odgovorile pozvane i probrane osobe iz javnog života.
Odgovore možete shvatiti kao preporuku ili kao dodatak biografiji ovih ličnosti, možda da bi ste ih bolje razumeli. Ali, na prvom mestu kao test i izazov koji možete postaviti pred sebe. Ko zna, možda vas odgovori do kojih dođete iznenade…
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Onima kojima je "Živeti slobodno" već izašla na uši, možda bi nešto lakše bilo da se katkad provuče i neka druga stvar. Eto povoda da se na četvrtu godišnjicu od odlaska Đorđa Balaševića podsetimo da je u više od 40 pesama opisivao prostor oko sebe, nekada direktno, nekada "uvijeno"
I deca koja je nisu gledala bila su svedoci priča u školi (ili čak vrtiću) o tome šta se dešava u seriji, sa manje ili više detalja i agresivnih momenata
Šta je donelo 12 meseci INEOS-a u Manchester Unitedu ili kako je moguće da se jedan od pet najjačih sportskih brendova na svetu nađe na 15. mestu uoči poslednje trećine sezone?
“Parthenope" kao čak i najlošiji Sorrentinovi filmovi zavređuje da se pogleda, jer danas ima premalo filmskih autora koji se filmom bave da bi progovorili o životu, na način na koji su to činili Thomas Mann ili Fellini