Svet

Srbija i EU: Kako je nastao srpski diplomatski ćorsokak

Berlinu, Parizu i Briselu obećavano je jedno, Vašingtonu drugo, Moskvi treće a četvrto Pekingu...

Aleksandar Vučić u Briselu / Foto Martin Bertrand / imago stock&people / Profimedia
maj 19 2025, 05:21

Podeli

Spoljna politika zvaničnog Beograda polazi od tri pretpostavke bazirane mnogo više na priželjkivanjima i samouveravanjima nego na realnim osnovama. Reč je o uobičajenom trendu u zemljama sa hibridnim režimima u kojima lideri, što su duže na vlasti, to čvršće veruju u vlastitu propagandu negirajući ili boreći se protiv realnosti.

Prva pretpostavka je da će Nemačka, sa novom vladom Fridriha Merca, zaustaviti proces proširenja EU na Zapadni Balkan i na taj način sprečiti da Srbija ostane jedina država u regionu van EU ili sa blokiranim procesom pristupanja. Druga se bazira na narativu da će po zaustavljanju ruske invazije na Ukrajinu biti brzo obnovljene poslovne veze i da će EU i njene članice nastaviti “business as usual” sa Rusijom, posledično odnos Beograda sa Moskvom biće mnogo manje problematičan nego što je sada. Treća previđa konsolidaciju odnosa između Kine i SAD koji bi režimu u Srbiji omogućio da nastavi sebe i dalje da predstavlja kao najboljeg prijatelja Pekinga i Vašingtona i da nastavi multivektorsku spoljnu politiku.

Pomenute hipoteze vode u ćorsokak i smanjuju manevarski prostor Srbiji jer kako reče Abraham Linkoln: “Možete da varate sve ljude neko vreme kao što možete neke ljude da varate sve vreme, ali ne možete sve ljude da varate sve vreme.”

Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate

Velike price