Nakon Bajdenovog povlačenja, a Kamalinog ulaska u ovogodišnju predsedničku trku, postavlja se pitanje: hoće li se Kamalin spoljnopolitički kurs razlikovati od Bajdenovog?
Bajden se u Belu kuću uselio kao jedan od “spoljnopolitički najiskusnijih” predsednika naše generacije. Bio je dugogodišnji senator i član Senatovog komiteta za spoljne poslove, i decenijama je učestvovao u debatama o nacionalnoj bezbednosti. Kao potpredsednik SAD, predvodio je Obamine ključne diplomatske inicijative. S druge strane, Kamalina politička prošlost pre Bele kuće (bila je državna tužiteljka i senatorka), bar u toj spoljnopolitičkoj sferi, ne može se ni uporediti s Bajdenovom.
A onda je postala potpredsednica države, i četiri godine provedene na toj poziciji dale su joj iskustvo kakvim se trenutno malo ko može pohvaliti, kako u redovima demokrata, tako i među republikancima. Svakog jutra pripremala je predsednikov dnevni izveštaj, prisustvovala je većini Bajdenovih sastanaka s političkim liderima i mnogo puta sedela u tzv. “Situation room-u”, prostoriji u kojoj su se donosile najvažnije odluke o nacionalnoj bezbednosti. Proputovala je više od 20 zemalja, sastala se sa više od 150 svetskih lidera i lično predvodila mnoge delegacije, uključujući i onu koja se prethodna tri puta našla na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se