Odluka Kanade, Ujedinjenog Kraljevstva, Australije i Nizozemske da za najviše šest mjeseci prijave Afganistan pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu jest možda mali, ali istodobno i važan korak imajući u vidu dramatičnu situaciju u kojoj se nalaze afganistanske žene i nečega što se već otvoreno naziva rodnim apartheidom od strane talibanskog režima. Rečene države su dale pola godine izvršnim vlastima Kabula da poprave položaj žena u Afganistanu prije nego što će poći pred Tribunal a što bi bio povijesni presedan – zbog rodne diskriminacije. Imajući u vidu kako talibani tretiraju žene od kada su se vratili na vlast u augustu 2021. čini se da će do tužbe i doći.
Opresija koju trpe Afganistanke dostiže toliko ekstrema da je čudo što tužbi već nije bilo odnosno imamo se čuditi što dio međunarodnog javnog mnijenja ne diže glas.
Naredba donesena u augustu, a koja zabranjuje ženama glasno govoriti ili pjevati na javnim prostorima nije ništa drugo no posljednji potez koji dovodi žene u inferiorniji položaj od kućnih ljubimaca ili drugih životinja. Recimo mačaka. Pisac ovih redaka jako voli mačke i ima ih nekoliko u kući, ali pošteno treba kazati da mačke imaju gotovo više prava od žena pod talibanima. Imala je pravo glumica Meryl Streep kada je, skandalizirana, na marginama Opće skupštine UN-a upravo to što sam napisao i kazala – da mačka ima više prava od afganistanskih žena jer, barem, može se pojaviti na prozoru i sunčati se, dok je ženama čak zabranjeno gledati kroz prozor prema vani.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se