Svet

Glas za gerontokratiju: Ostarelu Evropu vode mladi, ostatak sveta matorci

Svaki hegemon oblikuje svet po svojoj slici i prilici i nema nikakve sumnje da će Putin i Si forsirati gerontokratiju kao novi dominantni oblik vladavine na planeti: ne žele da budu strašilo u demokratskom svetu, već primer u autokratsko-totalitarnom

Bajden, Putin, Si… / Foto Vladimir Zuev / Alamy / Alamy / Profimedia
mar 09 2024, 05:00

Podeli

Živimo u svetu u kome više od tri petine država ima autoritarni tip vladavine, bilo kroz autokratiju, diktaturu ili neki oblik hibridnog režima i na planeti gde je više od dve trećine ljudi pod vlašću osoba koje imaju sedamdeset i više godina, odnosno lica koja bi trebalo da budu u penziji, neki i poodavno.

Kuriozitet je da se fenomen ostarelih lidera se ne limitira samo na, eufemistički rečeno, nedemokratske države, već se prostire i na one sa dobro ukorenjenom demokratijom.

Jedina očigledna razlika je između Evrope i ostatka sveta. Paradoksalno, naš kontinent ima u proseku najstariju populaciju a među njenim nacionalnim kreatorima politika (oni koji upravljaju državama) niko nije prešao 70. godinu, čak su mnogi i ispod 50 godina. Najstariji su poljski premijer Donald Tusk i nemački kancelar Olaf Šolc sa 66 od odnosno 65 godina.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

blackfriday

Velike price