Sport

Joškova teorema i fudbalski kolonijalizam

Trebaju li nam kolonije za bolji fudbal?

Fudbalski kolonijalizam (i rasizam) / Ilustracija Velike priče
jul 30 2024, 05:00

Podeli

Jedan od fundamentalnih problema današnjeg sveta je nerazumevanje. Ako se pre 3000 ili 300 godina različite civilizacije i kulture nisu razumele, to je bilo i logično, jer su se poznavale slabo ili nikako. U ovoj globalnoj eri, kada mnogi od nas imaju prijatelje na drugim kontinentima, kada se gotovo svi služimo engleskim i pratimo iste medije, kad je odmor pet ili 10 hiljada kilometara od kuće relativno dostupna stvar, bilo bi logično da se bolje razumemo.

U naše doba dolazi do čestog nerazumevanja i između ljudi koji su odrasli u istoj ulici, govore istim jezikom, školovali su se ili rade zajedno. Uzrok je po pravilu ideologija – unutar jednog društva leva i desna polovina (ne hvatajte se za bukvalno ovu poslednju sintagmu, “polovina” je figurativno, a o levom i desnom bismo mogli do sutra…) i ranije se nisu slagali oko mnogih stvari, istorija civilizacije je na tom konfliktu izgrađena, ali su obe strane uvek razumevale šta i zašto ona druga nešto misli.

Sada nije tako. Vidite to na svakom korakui kod naizgled banalnih stvari. Pre sedam leta, negde baš u ovo vreme, pored jednog bazena u Kaliforniji slikali su se zajedno Paul Pogba i Romelu Lukaku. Pogba se prethodnog leta vratio za velike pare iz Juventusa u Manchester United, a njegov očigledno blizak drugar (sigurno nisu slučajno naleteli jedan na drugog na drugom kraju sveta) upravo je tom slikom objavio damu se pridružuje na Old Traffordu.

Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price