Film
Društvo Kultura Psihologija

Ono što se nikada ne zapitamo o ženama koje nisu majke

Žene koje prolaze ovaj proces često pate u tišini, čak i onda kada to ne moraju, i zato ih je lepo, makar bilo i bolno, videti na filmskom platnu (ili Netflixu)

Film Kadar iz filma “A Copenhagen Love Story” na Netflixu, Rosalinde Mynster i Joachim Fjelstrup / Netflix / Everett / Profimedia
apr 18 2025, 05:55

Podeli

Na jednoj obuci, koleginica i ja postavljamo pitanje učesnicima: šta je za vas porodica? Odgovori su međusobno slični, i logični jer tako su nas učili da zamišljamo porodicu: mama, tata, dvoje dece rođene prirodnim putem – ovo poslednje ne izgovaramo, ali podrazumevamo. Retko, ako nas nužda ne potera, ili ako baš nismo profesionalci koji se bave porodicama, preispitujemo ovu datost. No, porodice nastaju na različite načine, i mogu imati različite forme. U poslednje vreme, i o porodicama gde su deca rođena putem vantelesne oplodnje govori se kao o specifičnim porodičnim konstelacijama.

U skoro svim ordinacijama ginekologa koji se bave VTO procedurama okačene su slike sa ultrazvuka uspelih trudnoća kao i beba koje su rođene na potpomognut način, a mnoge drže i sliku prve bebe koja je rođena iz epruvete. Ta prva beba rađa se na kraju filma „Joy“.

Dok gledamo film, znamo da će kraj biti srećan, za razliku od žena i parova koji ulaze u te iste ordinacije sa nadom (ne i sa izvesnošću) da će im postupak uspeti. Bebe na slikama, počev od „prve“ VTO bebe, nastale su nakon borbi o kojima se retko govori, iako statistika kaže da će se svaka šesta osoba na planeti suočiti sa nekim oblikom neplodnosti. Neki će odustati od postupaka, nečija priča će se završiti drugim načinima da se ostvari roditeljstvo, ali veliki broj će uspeti da dobije decu zahvaljujući nauci.

Pročitali ste poslednji besplatni tekst.

Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price