“Prema okruženju, Živojin Mišić gradi nedvosmisleno autentičan odnos. Njegov životni stil oslanja se u velikoj meri na izraženu individualnost i vlastiti sistem vrednosti, koji je nezavisan od trenutne, masovne društvene kulture. On nipošto nije čovek imun na društvena (vojna) priznanja, ali nije ni zavisan od društvene sigurnosti koja čoveka (posebno vojnika) ‘gura’ u šablonizovan način ponašanja. Za njega lični moralni sistem vrednosti predstavlja osnovni životni orijentir, Pijemont životnih izbora. Kako je lična satisfakcija njegova osnovna ideja vodilja, on predstavlja rezilijentnog oficira koji ne osluškuje eho mogućih promena da bi se u odnosu na njih blagovremeno prilagodio.”
“Čovek po meri šinjela”, psihobiografija Živojina Mišića
Od moralno indiferentne prirode mi u nasleđe ne dobijamo jasne moralne smernice i putokaze, već je čovek prepušten sebi, stvaranju i negovanju ličnih moralnih vrednosti, koje postaju odrednica njegovog ponašanja, ali i osnov samoprekora. Ljudi procenjuju sebe kroz sud unutrašnjeg moralnog glasa koji korektivno nagrađuje ili kažnjava odabrani vid ponašanja. Moralno prihvatljivo ponašanje izaziva pozitivne emocije, kao što su ponos, zadovoljstvo, osećaj pravdoljubivosti ili časti, a moralna kazna se izriče kroz osećaj stida, nelagode, kajanja ili krivice.
Savremeni čovek, večito gladan nesputane slobode, a odvojen od prirode i Boga, prepušten je sebi i izgradnji sopstvenih moralnih postulata, koji su usled međusobne neusklađenosti čest razlog društvenih i porodičnih podela. Uprkos čvrstom uverenju da je opštevažeći, doživljaj moralnosti je prevashodno ličan i oslonjen na subjektivnu procenu i subjektivni sistem vrednosti. Moral jedne osobe podrazumeva misaono rasuđivanje i donošenje odluka u skladu sa prihvaćenim i izgrađenim moralnim normama te osobe.
Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se