Uvek ista priča
Pronađeno u prevodu

Zašto vam starija sestra sve zamera?

"Sindrom najstarije ćerke" pretpostavlja da redosled rođenja oblikuje to ko smo i kako se ponašamo. Šta pokazuju istraživanja?

Uvek ista priča Uvek ista priča / Ilustracija Velike priče/Freepik
maj 05 2024, 05:00

Podeli

Tekst koji je objavio New York Times za Velike priče priredila je Jelena Luković.

U TikTok videu koji je pregledan više od šest miliona puta, Kati Morton, bračna i porodična terapeutkinja iz Santa Monike u Kaliforniji, nabraja pokazatelje da neko ima “sindrom najstarije ćerke”.

Snažan osećaj porodične odgovornosti, sklonost ka udovoljavanju drugima (čuveni “people pleaser”), ogorčenost na braću i sestre i roditelje samo su neki od znakova postojanja tog sindroma, piše Njujork tajms.

Na X platformi, objava s pitanjem: “Da li si srećan, ili si najstarije dete i ženskog si pola”, takođe je postala izuzetno viralna.

Čak i stručnjaci za mentalno zdravlje poput Mortonove, inače najmlađe u porodici, upozoravaju da se ne treba previše oslanjati na psihologiju redosleda rođenja i tvrdnje da se na taj način oblikuje nečija ličnost ili javljaju dugoročne posledice na nečiji život.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

blackfriday

Velike price