Društvo Politika

Šta bi izbori mogli da nas nauče o dobrom starom “proseravanju”?

Izraz koji je stekao popularnost, postao je i tema istraživanja različitih naučnih grana. Iako je Hari G. Frankfurt još pre četiri decenije svoj esej započeo rečima da je "jedna od najupadljivijih osobina naše kulture to što ima toliko proseravanja", dodajući da "svi to znaju", izgleda da je pojava interneta i društvenih mreža dodatno istakla karakteristiku našeg doba

Ilustracija / Lyroky / Alamy / Profimedia
maj 17 2025, 05:00

Podeli

“Kao odgovoran čovek i gradonačelnik svih građana…”, “Pobedio sam obojenu revoluciju…”, “Dete je vlasništvo države…”, samo su neke od izjava koje smo mogli da čujemo proteklih dana i meseci.

Ovako nasumično nabacane one mogu da znače i sve i ništa, mogu da predstavljaju istinitu tvrdnju i potpunu laž i upravo to ih svrstava u grupu onih izjava koje su teoretičari okarakterisali kao bullshit, odnosno, na srpskom, dobro staro proseravanje.

U “bulšiterskom” kontekstu može se posmatrati i izjava Ane Brnabić da “blokada RTS-a nema nikakve veze sa REM-om…”, koju nastavlja sa: “Da ne ulazimo u te gluposti i u te narative koji su zaista fejk narativi, blokada RTS-a nikakve veze nema sa REM-om.”

Izjava predsednice Skupštine nije tačna, ali možemo sebi da dozvolimo benefit sumnje, te da se upitamo da li ona uopšte poznaje dovoljno ovu medijsku materiju i da li joj je to uopšte bitno. Ukoliko je bilo važno samo da se poruka pošalje, odnosno da se jedna akcija obesmisli, onda je reč o bulšitu.

Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price