Najpopularniji i svakako najzastupljeniji filozofski primjer u popularnoj kulturi je onaj koji zovemo „problem tramvaja” ili, u nekim drugim prevodima „problem trolejbusa” – u engleskom originalu poznat kao „trolley problem”. Njegova kreatorka, filozofkinja Filipa Fut, postavila ga je krajem šezdesetih godina prošlog vijeka u radu „Problem abortusa i doktrina duplog efekta”.
Primjer ide ovako: vozač je izgubio kontrolu nad tramvajem koji nezaustavljivo juri naprijed. Jedino što može uraditi jeste da skrene sa jednih na druge šine. Ispred njega su šine na kojim se nalazi pet radnika, dok se na drugom paru šina na koje može skrenuti nalazi jedan radnik. Ako ne učini ništa, tramvaj će usmrtiti petoro, a ako povuče polugu, tramvaj će skrenuti, usmrtivši jednu osobu.
Primjer predstavlja etički problem koji se može posmatrati iz različitih filozofskih uglova. On je primarno utilitaristički, jer ćete biti skloni da zaključite da je smisleno povući polugu, jedan život ipak manje vrijedi nego pet. Daleko je od lake odluke, ali ako neko svakako mora da umre, neka makar umre što manji broj ljudi.
Ipak, imajući u vidu da je ovo filozofski problem, stvari nisu tako jednostavne. Postavlja se sljedeće pitanje – vi niste pokvarili tramvaj, niti ste postavili pomenute osobe na njegovu putanju. Samim tim, ako tramvaj zgazi ono petoro, vaše formalne krivice nema. Ako pak povučete polugu da tramvaj skrene, vi ste svjesno doprinijeli smrti te jedne osobe.
Uvrnuto, zar ne? Eto, to vam je savremena filozofija ukratko.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se