Nauka

Svetska naučna apokalipsa

Trampova antinaučna doktrina imaće dalekosežne posledice po čitav svet

/ Ilustracija DALL-E
apr 13 2025, 05:17

Podeli

“Dabogda živeo u zanimljivim vremenima” kletva je za koju se veruje da potiče iz Kine iako nema pouzdanih dokaza. Ako verujete u sudbinu, onda vam je tako zapisano, a ako (racionalno) verujete u slučajnost, onda možete da se vajkate “gde baš meni da zapadne”. Vremena u kojima živimo se po svim kriterijumima mogu smatrati “zanimljivim” iz prostog razloga što smo svedoci tektonskih promena u nauci i politici, dvema najvažnijim oblastima koje formiraju tok naše civilizacije.

Kada je nauka u pitanju, niko ne može da predvidi šta će nam doneti razvoj veštačke inteligencije i hoće li nas njen napredak uvesti u neku vrstu utopije ili će nam doći glave. A kada je politika u pitanju, prisustvujemo rušenju sistema međunarodnih odnosa koji se uspostavio posle Drugog svetskog rata sa potpuno nepredvidivim posledicama.

Trampova administracija širi haos na sve strane i svi su izgledi da će rezultati biti veoma loši i dugotrajni. Analizu političkih i ekonomskih aspekata možete da pročitate u drugim tekstovima na Velikim pričama, a ja ću se ovde usredsrediti na efekte koje ona ima na, pre svega, američku nauku (što za posledicu ima vrlo bitan uticaj i na globalnu nauku uzimajući u obzir doprinos američkih univerziteta i instituta.

Tek je prošlo, jedva, dva meseca od kada je Tramp (ponovo) došao na vlast a već je uspeo da napravi više štete nego slon u staklarskoj radnji. Budući da detaljno nabrajanje svega što je njegova administracija uradila na štetu nauke daleko prevazilazi dužinu jednog ovakvog teksta, ovde ću se fokusirati samo na najbitnije.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price