Kultura

Kako su Oasis ponovo zaludeli svet

I prva ekspanzija je bila kada su na vlast došli laburisti koji se i sada vraćaju na scenu

Ilustracija VP/AI / fotografija REBECCA NADEN / AFP / Profimedia
sep 09 2024, 05:00

Podeli

“Bože, zašto sam to uradila?”, rekla je u nedelju ujutru B. M. iz Eseksa koja je deset sati ranije kupila dve karte za koncert Oasisa na Vembliju po papreno većoj ceni. Platila je hiljadu i nešto funti umesto dvesta koliko je planirala. Sve ovo što se desilo u prošlu subotu sa kupovinom karata za koncerte, pa direktno uključenje britanskih medija u prvi minut potere za ulaznicama i nekoliko sati kasnije najava istrage oko svega toga poslednji su dokaz da su Oasis poslednja velika stvar u rokenrolu. Ta vrsta ludila, histerije, kontroverzi je nešto što su Oasis obnovili u predosadnoj režiranoj muzičkoj industriji. Okej i Adel dvorana u Nemačkoj, i fascinantna i opšte omiljena “i za baku i unuku” Tejlor Svift, ali Oasis su obnovili drskost, bezobrazluk, histeriju…

Sećam se i prvog velikog teksta o Oasisu u britanskoj štampi tamo devedesetih, naslov je bio “Never mind the bollocks, here is the Sex Beatles”. Replika glasovitog i jedinog albuma Sex Pistolsa. Najava ogromne stvari. I Sex Pistolsi i Bitlsi u jednom. Hitovi i provokacija. I nakon trideset godina od tog teksta u magazinu “Face” Oasis su potvrdili kovanicu “Sex Beatles”. Zapaljivi refreni ala Bitls su tu da se ožive 2025, a ovo sve oko turneje je dostojno “Maršal Malkom Meklarenovog” plana iz sedamdesetih sa Sex Pistolsima.

Za samo šest dana, od ponedeljka kada je objavljeno da se Oasis okupljaju, pa do subote uveče kada je B. M. iz Eseksa istresla ušteđevinu za letovanje za dve karte koncerta Oasisa, izvršen je taj blickrig pokvarene muzičke industrije koja je sve nostalgične fanove naterala da u subotu ujutru porane i prikuju se za ticketmaster. Kada je objavljeno da karata više nema, a zapravo ima al’ po nekoliko puta većoj ceni, krenuli su i tekstovi “Oduvek smo znali da su braća Galager dve vucibatine koje su oduvek radile sve zbog love”.

Niti je Bler predstavljao radničku klasu, niti su to radili Oasis. Taj optimizam sredine devedesetih se vrlo brzo urušio međunarodnom intervencionističkom politikom Tonija Blera ali i trećim albumom Oasisa, kokainskim monstrumom ‘Be Here Now’. Gotovo preko noći, nestao je optimizam, Britanija više nije bila kul
Slobodan Brkić, DJ Brka

Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.

Velike price