Pored niza naslovâ što su dosad obilježili Splitsko ljeto, čije je jubilarno 70. izdanje taman otpočelo, svakako se posebnim odbljeskom izdvaja opera Aida Giuseppea Verdija. Da, premda su se u povijesti ovoga jednog od najvećih i najdugovječnijih hrvatskih i jugoslavenskih kazališnih festivala održavale i drame i baleti, i koncerti i izložbe, Splitsko ljeto ostalo je u kolektivnoj memoriji publike i struke na ovim prostorima, ipak, kao pretežito – operni festival. A Aida je na njemu, još od prvih dana 1954. godine, bila neporeciv signum temporis u pamćenju i genius loci u prostoru.
Budući je već od samih početaka, po želji jednog od pokretača Festivala, skladatelja, dirigenta i intendanta tadašnjega Narodnoga kazališta Split, Silvija Bombardellija, ova manifestacija imala biti eho u svijet glazbe puno dalje od Jadrana, na njoj su sudjelovali svi najveći umjetnici koje je bivša država bila dala. U početku su to bile Splitske ljetne priredbe (od 1968. ponijet će današnje ime Splitsko ljeto), u kojima su bili uključeni artisti iz sviju ondašnjih republičkih kazališta, pozorišta iliti gledališča, ali i oni koji su angažmanom bili vezani po svim mundijalnim teatrima od Hamburga i New Yorka, preko Beča i Moskve do Milana i Buenos Airesa. I, upravo iz svih tih i inih pravaca u Splitu su se, za ljetnih mjeseci, okupljali naši najveći umjetnici od Radmile Bakočević i Milke Stojanović iz Beograda, Ljiljane Molnar Talajić iz Sarajeva, Nade Puttar-Gold i Tomislava Neralića iz Zagreba, Biserke Cvejić, Splićanke nastanjene u Beogradu…
U kolikoj je mjeri kultna i sama Aida, ali i uopće davanje opera na imperatorskome trgu ispred splitske prvostolnice Svetoga Duje, gradskoga nebeskoga zaštitnika, govori i činjenica da usprkos usve nešto više od 400-ak sjedećih mjestâ na Peristilu, kroz desetljeća svjedočimo praksi kako bi se tu natiskalo i više od 1000 gledatelja. Većina je, dakle, onih „grebatora“ na okolnim skalinadama i „stinama“, bivših kazališnih djelatnika ili njihovih poznanika što posredstvom nenapisanoga pravila i instituta „upada na predstave“ bez ulaznice dođu do uživo gledanja predstave. Da su i sami u tome sudjelovali kao školarci, mladići ili siromašni studenti, govorili su i kasnije umjetničke ikone na Splitskom ljetu, koje su potpisale neke od najznačajnijih produkcija ikad: dirigent Nikša Bareza i redatelj Petar Selem. Dodajmo svemu i kako je jedan od najvećih likovnih umjetnika s ovih prostora, beogradski student i njemački stipendist, slikar, kipar i arhitekt Matko Trebotić, svoj prvi džeparac zaradio kao statist i u dramama i u operama i u baletima. Kasnije će čak biti i scenografom nekolicine uspješnih kazališnih uprozorbi baš u Splitu, ali i u Zagrebu.
Iako će se dijelovi Verdijeve Aide prvi put čuti u Splitu svega 20-ak godina nakon što je bila praizvedena u Kairu (1871.), te je kasnije, u prvoj polovici XX. stoljeća nekoliko puta bila integralno izvedena posredstvom gostovanja Zagrebačke i Ljubljanske opere, prva poslijeratna Aida bit će, istodobno, i prva produkcija ove opere što ju je samostalno izveo ansambl Splitske opere.
Pročitali ste poslednji besplatni tekst.
Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se