Knjiga Adama Smita „Istraživanje prirode i uzroka bogatstva naroda“ (An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations) iz 1776. godine je prva ekonomska knjiga čime je ekonomija postala samostalna društvena nauka. Od tada, pa sve do danas, ključno ekonomsko pitanje ostaje isto – zašto su neki narodi bogati, dok su drugi siromašni.
Zašto neke zemlje više investiraju u humani i fizički kapital (mašine, alati, putevi, fabrike, transportna sredstva itd.) i poseduju bolje i savremenije tehnologije, odnosno ako je recept za bogatstvo investiranje u ljude, sredstva za rad i napredne tehnologije, zašto to ne čine sve zemlje? Zašto nisu sve zemlje razvijene i bogate?
Među brojnim ekonomistima koji su preokupirani ovim kritičnim pitanjem nalaze se i prošlogodišnji laureati Nobelove nagrade za ekonomiju Daron Asemoglu, Sajmon Džonson i Džejms A. Robinson koji stoje na stanovištu da kvalitet institucija determiniše ishod privrednog rasta, to jest daje odgovor na pitanje zašto su neki narodi bogati, dok su drugi siromašni.
Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate
Već imate nalog? Ulogujte se