U martu 2023, Pol Aleksander je ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao osoba sa najduže provedenim životom u gvozdenim plućima. Već ove godine, prošlog meseca, svoju jedinstvenu sedmodecenijsku životnu bitku herojski je izgubio.
Pol je oboleo od dečje paralize kao šestogodišnjak, u leto 1952. godine na vrhuncu epidemije te bolesti. Upravo tada, samo u Sjedinjenim Američkim Državama, zabeleženo je više od 21.000 slučajeva paraliza nastalih kao posledica infekcije virusom poliomijelitisa. Pun naziv bolesti ukazuje na zapaljenje sive mase kičmene moždine. Ovde su locirane grupe motornih neurona koji tokom infekcije odumiru ostavljajući paralizu kao najtežu posledicu. Kako je mehanizam prenosa ovog virusa bio nepoznat, te su obolevali predstavnici svih slojeva društva, i kako su posledice dramatične bez postojanja leka, sama pomisao na poliomijelitis uterivala je strah u kosti. Usled ovoga, oboleli su bili izolovani, bioskopi, dečja igrališta i bazeni bili su zatvoreni. Roditelji su u strahu decu zadržavali kod kuće, u domovima se čak nisu otvarali prozori.
Upravo je i Pol ostao nepokretan od vrata naniže, te je samostalno disanje bilo nemoguće. Zato je on, kao i ostali pacijenti, bio smešten u gvozdena pluća, veliki metalni cilindar koji menja pritisak vazduha kako bi simulirao disanje. Pokretnim električnim motorom gvozdena pluća usisavaju vazduh iz cilindra, stvaraju vakuum oko tela pacijenta i teraju pluća da se šire i uzimaju vazduh. U tim trenucima osećaj pacijenta je sličan onom kada se glava zaglavi poluzatvorenim prozorom automobila.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se