Svet

Trampov napad na univerzitete (i zašto neće doći do egzodusa američkih istraživača u Evropu)

Iza kulturnog rata između liberala i konzervativaca krije se još jedna borba: za mesto univerziteta u američkoj privredi

Harvard / Fraser Hall / robertharding / Profimedia
jun 21 2025, 05:28

Podeli

Tekst je originalno objavljen u Mond diplomatika na srpskom jeziku. Junsko izdanje pogledajte OVDE.

Piše Martin Barnaj, sociolog

***

Administracija Donalda Trampa udarila je tamo gde najviše boli – po džep – šest od osam univerziteta iz prestižne Lige bršljana (Ivy League): suspendovana je isplata 175 miliona dolara Univerzitetu u Pensilvaniji, 210 miliona Prinstonu, 510 miliona Braunu; pokrenuta je revizija načina na koji Harvard koristi devet milijardi dolara koje godišnje prima; a zamrznuto je i više od pet milijardi dolara namenjenih istraživačkim projektima. I to možda nije sve. Na udaru su se našle institucije koje predstavljaju samu srž američkog univerzitetskog elitizma, slavne po svom nastavnom kadru, ali i po društvenoj homogenosti svojih studenata.

Prva na meti bila je Kolumbija. Početkom marta, administracija je najavila povlačenje 400 miliona dolara federalne pomoći, odnosno više od trećine godišnjih sredstava tog univerziteta. Zvanično, razlog je bilo „popustljivo“ držanje uprave prema antisemitizmu: kampus na severu Menhetna bio je jedno od najvidljivijih središta protesta protiv izraelskog rata u Gazi.

Brza kapitulacija Kolumbije stavila je ceo univerzitetski sistem pod pritisak, iako se Harvard odlučio za otpor. Ministarstvo obrazovanja izdalo je opomene za šezdesetak univerziteta i uvelo nove uslove za pristup federalnim sredstvima. Bela kuća se nada da će joj ovaj sukob koristiti, budući da popularnost Donalda Trampa opada.

Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate

Velike price