Jimmy Butler
Sport

I Butler i Boston su ovo shvatili lično – kralj trolovanja pobeđuje

Miami Heat banda predvođena Butlerom ima meč loptu za ulazak u veliko finale, Boston je nemoćan

Jimmy Butler Jimmy Butler / USA TODAY Sports / ddp USA / Profimedia
maj 22 2023, 07:05

Podeli

“Hajde momci, glavu gore. Nije ništa gotovo, bilo je i mnogo luđih priča“, rekao je Aaron Miles u svlačionici domaćeg tima u TD Gardenu. U tom trenutku Jayson Tatum držao je lice u dlanovima, a njegov sin Deuce odustao je od pokušaja da ga oraspoloži. Taj zadatak preuzeo je na sebe član stručnog štaba Bostona.

Pola sata pre toga, na nešto više od šest minuta do kraja druge utakmice finala Istoka Boston Celticsi imali su devet poena prednosti protiv Miamia. A onda je došlo do sukoba na terenu i Jimmy Butler je u glavi uključio sve prekidače za uzbunu. Boston je prokockao kvalitetno prilagođavanje koje je njihov stručni štab napravio i opet dozvolio protivniku da serijom ofanzivnih skokova i poena iz drugog napada reši utakmicu.

Tatum se istuširao i poručio novinarima da Ceticsi „nisu mrtvi“ i da Miami možda vodi 2:0, ali ništa nije gotovo.

Aaron Miles je rekao istinu svojim igračima, bilo je i luđih priča. Ali im nije rekao da je upravo Miami jedna od tih, luđih. Heat sada vodi 3:0.

Taj trenutak na 6:36 do kraja druge utakmice bio je raskrsnica dosadašnjeg toka serije. Butler prima loptu na 45 stepeni sa leve strane, ulazi u reket, ostvaruje kontakt telom sa Grantom Williamsom, staje sa driblingom, pivotira i onda uz kontakt pogađa šut van balansa. Već posle sekund dva igrača se unose jedan drugom u lice, ostvaruju kontakt čelom o čelo i atmosfera na terenu je naelektrisana. Od tog trenutka sve do kraja treće utakmice, Miami je bio mnogo bolji protivnik. Pre toga, Miami je bio dovoljno bolji.

Grant Williams trebalo je da bude odgovor na ono što je košarkaški Bostonu nedostajalo u prvoj utakmici. Jimmy Butler dao je mentalni odgovor na sve što je Boston pokušao da uradi da ga zaustavi.

Ples sa medvedom

Prva utakmica bila je ogled svih slabosti Bostona u ovoj sezoni. Dobro su počeli meč, trener Celticsa Joe Mazzulla pokušao je sa Horfordom i Robertom Williamsom, pa ubrzo igrao sa jednim visokim igračem i u drugoj četvrtini prvog meča Celticsi su imali ukupno 6 promaša, te su na poluvreme otišli sa 9 poena prednosti.

A onda je u trećoj četvrtini njihova odbrana potpuno kolabirala. Primili su 46 poena, što je najviše primljenih poena za četvrtinu u plej-ofu u istoriji Bostona. Ujedno, to je i najviše poena Miamia u jednoj plej-of četvrtini u istoriji. Nije Heat pogađao baš sve što baci ka košu, samo je Bostonova odbrana delovalo smešno. Nedostajalo je fizike.

Butler je sve pažljivo utefterio. Heat je u trećoj utakmici došao sve da naplati, a kralj trolovanja je ponovio svaku pogrešnu gestikulaciju iz prve utakmice

I nedostajao je trener, jer u četvrtini koju je njegov tim izgubio rezultatom 46:25, Mazzulla nije tražio nijedan tajm-aut.

„Dobili smo tri četvrtine ovog meča, ali nas je nedostatak ozbiljnosti i požrtvovanosti koštao u trećoj četvrtini“, rekao je posle Mazzulla ne spomenuvši da nije iskoristio nijedan tajm-aut.

I pored kraha u trećoj deonici, na 4:50 do kraja Boston je imao samo pet poena zaostatka. A onda su zaređali grešku za greškom – Brown promaši trojku, pa Horford izgubi loptu, pa Tatum izgubi loptu, pa Brogdon promaši slobodno bacanje, pa Tatum izgubi loptu, pa izgubi još jednu…

Sa druge strane bio je tim spreman da uzme sve što im je Boston dao – Butler je vezao 35 poena, 5 skokova, 7 asistencija i čak 6 izgubljenih lopti, Adebayo je ubacio 20 poena, a čak četiri igrača po 15. To je bilo dovoljno da ekipa Erica Spoelstre dodatno dobije na samopouzdanju.

Takvom Heatu Mazzulla je morao da suprotstavi ekipu koja, kako beše, ima potreban nivo ozbiljnosti i požrtvovanosti. U prevodu – nekog ko će da se pobije sa Butlerom i ekipom. I to je bio Grant Williams. Niža petorka koju je trener Celticsa izveo u drugoj utakmici bila je odgovor na Butlera. Neko je morao da podvikne svom timu i da uđe u rvačke zahvate sa medvedom, a ko od Granta to može bolje da uradi u ovom timu Bostona? On je i prethodne sezone, u trenucima kada se situacija lomila, preuzimao odgovornost – držao bukvicu ili zasipao koš protivnika trojkama.

Ipak, posle njegovog koškanja sa Butlerom, momentum utakmice se totalno promenio. Boston nije ubacio ni jedan jedini poen iz igre do kraja utakmice, a Butler bi u koš ubacio i sudoperu da je bacio. Kada plešeš sa medvedom, uvek postoji šansa da osetiš njegovu moć.

Kamera je na kraju druge utakmice uhvatila Butlera kako se pozdravlja sa saigračima i uzvikuje: „Oni su stvarno mislili da je ovo rešenje za problem koji im Jimmy Butler pravi. Oni su stvarno bili toliko naivni“

Jimmy je ovo shvatio lično

Postoji taj tip igrača, već smo o njima i njihovim totalnim suprotnostima ovde pisali, koji su u stanju da privuku veliku količinu negativne energije na sebe i da je onda transformišu u pogonsko gorivo za ono što će raditi na terenu. Mentalitet „opsadnog stanja“ upropastio je mnoge ljude, ali i u nebesa katapultirao mnoge sportske karjere. Ako vam je potreban primer pogledajte ko igra finale Europe League u fudbalu. I ko – i sa kakvim timom – igra finale Zapadne konferencije NBA lige (ne, ne mislimo na Jokića). Ne postoji čovek koji je toliko puta dobio udarac ispod pojasa i koji je morao da se nosi sa tolikom količinom negativne energije kao Jimmy Butler.

U „bubble sezoni“ u Orlandu, videli smo kako izgleda kada Butler manifestuje – kada sve to što ima u sebi na najbolji mogući način iskoristi protiv svojih rivala. Ove sezone gledamo upgrade Jimmya, specijalno čuvan za ovaj plej-of.

Taj Butler pristup, preneo se na čitav tim, pa je činjenica da je Butler lično shvatio ovaj duel sa Bostonom, postala zajednička stvar u svlačionici Heata.

Kada su pitali Bama Adebayoa da li je pričao sa svojim kućnim prijateljem Jaysonom Tatumom između utakmica, on je frapiran odgovorio: „Da pričam sa njim? Jeste li vi normalni? Nismo progovorili ni reč. On nosi zeleni dres, a moj je koliko znam druge boje“.

Nije na već komplikovan mentalni sklop vođe čopora iz Miamia Celticsima trebalo da u prvoj utakmici kada im je dobro išlo gestikuliraju i da se prave pametni. Butler je sve pažljivo utefterio. Heat je u trećoj došao sve da naplati, a kralj trolovanja je ponovio svaku pogrešnu gestikulaciju iz prve utakmice.

Rekao je to i Jalen Brown posle druge utakmice: „Tim protiv kog igramo hrani se kada im pokažete slabost. Zato morate uvek biti u igri, uvek na svom vrhuncu“.

I upravo je Brown primer svih slabosti koje je Miami namirisao. Kao ajkula kada u vodi oseti krv. Posle prve utakmice delovalo je da će pucati očnjaci. Posle treće izgleda kao da je ajkula ulovila svoj plen.

Ako je za Butlera pogonsko gorivo to što je sve ovo shvatio lično, za Celticse je to bio put u propast. Ruke su im se totalno vezale i šut je stao. A kada ove sezone Mazzullin tim ostane bez šuta, automatski ostaje i bez svega ostalog.

U kakvom su Celticsi problemu sa šutem, najbolje pokazuje primer Jalena Browna. On iz igre šutira 23 od 61, a za tri, pazite sad, držite se dobro – 2 od 20

Prvi zanimljiv podatak je da u prve dve utakmice Jayson Tatum u dve četvrte četvrtine nije postigao nijedan koš iz igre. Čovek koji je lično i personalno ubio Sixerse, pogađao je samo sa linije slobodnih bacanja.

Drugi zanimljiv – i užasan – podatak jesu bili procenti šuta Jalena Browna.

Timski, Celticsi su za tri poena šutirali 20 od 64, što je ispod potrebnog nivoa kada je sa druge strane tim koji je u naponu. Heat je u prve dve utakmice samo u šutu za tri poena napravi 18 i 21 poen razlike.

Totalni raspad

A onda se u trećoj utakmici sve preokrenulo? Malo sutra. U trećoj utakmici ruke su se još više vezale. Miami je u avionu iz Bostona poneo i momentum koji su imali na kraju druge utakmice, krenuli su da pripaljuju za tri sa svih pozicija, a odbrana Celticsa na perimetru delovala je zbunjeno – uvek je neko bivao otvoren. Paralelno sa tim, dešavala se potpuna napadačka konfuzija. U jednom momentu na samom kraju druge i na početku treće četvrtine, Brown, Tatum i Horford vezuju tri air-balla.

Mazzulla apsolutno ničim ne uspeva da trgne ekipu, Celticsi ne igraju nijednu akciju – neko prenese loptu i u prvoj polovini napada neko drugi odapinje za tri poena. A ne pogađa niko.

Na kraju treće četvrtine, pre nego što je Boston i zvanično istakao belu zastavu i uveo utakmicu u „garbage time“, šutirali su 6 od 31 za tri poena, što je skandalozno za ovaj level košarke i ovaj nivo takmičenja.

U kakvom su Celticsi problemu sa šutem, najbolje pokazuje primer Jalena Browna. Čovek u tri utakmice serije protiv Miamia, narodski rečeno, ne zna gde je vezao konja, kada je šut u pitanju. On iz igre šutira 23 od 61, a za tri, pazite sad, držite se dobro – 2 od 20.

U takvim okolnostima, Boston nema čemu da se nada ni protiv mnogo manje kvalitetnog, mnogo lošije vođenog – a o Spoelstri ćete tek čitati na ovo mestu – i mnogo manje „naloženog“ tima. Ovaj Miami koji ima Butlera i vrlo raspoložene sekundante – u drugoj utakmici zablistao Martin, u trećoj Vincent – pretvrd je zalogaj i Mazzulla mora da napravi još radikalnije promene od ubacivanja Derricka Whita u startnu petorku umesto Roberta Williamsa.

U istoriji NBA lige, od 149 timova koji su u plej-ofu gubili 3:0 u seriji, ukupno 0 ih je preokrenulo seriju u svoju korist. Bostonu ostaje jedina uteha što su u bejzbolu to jedini uradili Red Soxi.

Samo što David Ortiz neće u zelenom dresu izaći na teren prekosutra.

Odaberite jedan od planova pretplate i uživajte u neograničenom čitanju.

Pročitali ste sve besplatne tekstove. Pretplatite se